Tomáš Hlavenka: Chateliér

Výtvarné umění 19.4.2018 - 25.5.2018 • Tř. kpt. Jaroše 31, Brno, Česká republika

Výstava děl Tomáše Havleny v Strom Art Gallery

Slovo Chateliér nevzniklo speciálně jako název této výstavy. Kurátoři si je vypůjčili přímo od autora – Tomáš Hlavenka tak totiž označuje svůj ateliér, který si zřídil v nevelké chatce situované v utajené zahrádkářské kolonii v brněnských Kohoutovicích. Toto označení má dokonce umístěné na jejím štítu ve formě turistické tabulky poskytující i údaj o nadmořské výšce. Hlavenka je environmentalistou v pravém slova smyslu. Umístění a podoba jeho ateliéru jsou pro autorův umělecký naturel příznačné. Fenomén chatových a zahrádkářských kolonií, skrytých míst v městské struktuře, kde má příroda překvapivě stále ještě navrch, je ve vzácném souladu s jeho tvůrčím přístupem. Mísí se v něm fascinace volnou i městskou přírodou, která je nevyčerpatelným zdrojem jeho sochařských a malířských realizací a instalací, s okouzlením „lidovou tvořivostí“, s níž operuje nadmíru vtipně, někdy trochu potměšile, ale nikdy jízlivě. Často se jedná o jakási simulakra, kdy autor přírodní předlohu ztvárňuje za pomoci „neadekvátních“ materiálů a technologií – umělých protikladů přírodnin, s nimiž pracuje především. Polyuretanová pěna, PVC fólie nebo vyjetý olej tak figurují jako opozitum vůči „přírodním ready-mades“, jež dále dotváří prostřednictvím sochařských či malířských postupů. Tyto „portréty přírody“ charakterizuje napětí mezi tím, co je výtvorem jí samotné, a nečekaným technologickým řešením, které vnáší do domněle jednoznačného výsledku subverzivní podtext.

Tomáš Hlavenka: Chateliér


Další události

Užitné umění

FRANTIŠEK JUNGVIRT - SKLO - BAREVNÉ LINI …

31.5.2024 - 24.7.2024
Prachatice · Centrum architektury a designu NEUMANNKA

Výstava výtvarníka, designéra a malíře skla v galerii Nemannka

Detail
Výtvarné umění

BOUDNÍK | 100

26.4.2024 - 26.7.2024
Praha · Artinbox Galerie

17. března by se dožil sta let významný český umělec Vladimír Boudník, grafik, malíř, spisovatel, jedna z nejvýraznějších osobností umělecké scény 50. …

Detail
Výtvarné umění

Jiří Anderle – Už jsem byl vším, i klaun …

13.6.2024 - 27.7.2024
Praha · Galerie MODERNA

Výstava obrazů a grafik Jiřího Anderleho v galerii Moderna

Detail
Výtvarné umění

⁣⁣Michal Škoda / Prolínání⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Výstava Michala Škody ve Fait Gallery v Brně

Detail
Výtvarné umění

Tomáš Bárta / Přízrak v domě⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Události, které jsou přítomny v malířských kompozicích Tomáše Bárty, se odehrávají mezi dvěma prostory a příčkou mezi nimi.

Detail