Stanislav Podhrázský – Neklidná krása

Výtvarné umění 25.10.2013 - 23.2.2014 • Kozí 915/7, Praha, Česká republika

Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci se skupinou ČEZ představuje expozici s názvem Stanislav Podhrázský – Neklidná krása.

Výstava prezentuje zejména dílo významného českého umělce Stanislava Podhrázského, který se řadí mezi nejznámější představitele naší poválečné malby. Umělecká díla z jeho rané tvorby se svým pojetím řadí do společnosti dalších radikálních představitelů poválečného surrealismu. Kruh jeho blízkých přátel tvořila hlavně jména jako Zbyněk Sekal, Zdeněk Palcr, Josef Lehoučka, Emila a Mikuláš Medkovi či Miloš Chlupáč. Ukázky z pozdějšího období tvorby Stanislava Podhrázského mají spíše solitérní povahu a kromě výrazného surrealismu také originálně a intuitivně zobrazují formální vzorce a další důležité etapy ze světové výtvarné historie. Zmínit můžeme například italskou renesanci nebo manýrismus. V dílech z této části umělcova života převažují motivy, jako jsou znepokojivost, spontaneita, formální svrchovanost či silné lyrické hodnoty.
Celá retrospektivní výstava společně s vydáním monografie Arbor Vitae má podpořit obecný zájem o tvorbu Stanislava Podhrázského a také svým způsobem zhodnotit jeho celoživotní dílo.

Další události

Výtvarné umění

Neodvracej zrak

20.2.2024 - 10.3.2024
Praha · Galerie kritiků – Palác Adria

Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Galerie kritiků Vás srdečně zve na výstavu.

Detail
Výtvarné umění

Daniel Klose – Kdo unikne

14.2.2024 - 10.3.2024
Praha · Nová Síň

Výstava Daniela Klose v Galerii Nová síň

Detail
Výtvarné umění

Wang Xin – V temné jeskyni

2.2.2024 - 10.3.2024
Karlovy Vary · Galerie umění Karlovy Vary

Čínská umělkyně Wang Xin se představuje v Čechách poprvé. Originální figurální kompozice osobitým způsobem reflektují bytí na hranici mezi skutečným j …

Detail
Výtvarné umění

IVO SUMEC / Člověčí věci

17.1.2024 - 10.3.2024
Ostrava · Galerie výtvarného umění v Ostravě

Výstava Ivo Sumce v GVUO

Detail
Výtvarné umění

Michael RITTSTEIN – Nohy na stole

9.12.2023 - 10.3.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Po retrospektivních výstavách v Jízdárně Pražského hradu a pro Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově bude Michael Rittstein představen v Museu Ka …

Detail