SMYSLNÉ LINIE/ Erotické motivy secese a symbolismu

Výtvarné umění 4.9.2015 - 8.11.2015 • Zámek 144, P. O. Box 80, Hluboká nad Vltavou, Česká republika

Na přelomu 19. a 20. století se ve výtvarném umění proměňuje přístup k erotickým námětům. Umělci začínají vizualizovat doposud tabuizovaná témata, která dříve náležela spíše do intimní sféry života.

Otázky sexuality otevírá také psychoanalýza zabývající se nevědomými projevy lidské psychiky. Erotičnost proniká do uměleckého diskurzu i do výstavních síní. Pro ztvárnění ženského aktu již není nutné hledat záminku – nahá žena nemusí být jen Venuší, Lukrécií či Alegorií jara. Mytologické a biblické náměty zůstávají, jsou však přehodnocovány a nově pojímány. Velké oblibě se těší téma prvotního hříchu, kdy je Eva chápána jako první femme fatale. Podobně vstupuje na scénu i Salome, jejíž příběh nyní fascinuje umělce více než kdy předtím. Fin de siècle, konec století, se vyznačuje jak námětovou, tak stylovou rozmanitostí. Erotické motivy se objevují v rámci salonní malby stejně jako v nových uměleckých směrech (symbolismus, secese, expresionismus). Hranice mezi milostným citem a otevřeně prezentovanou sexualitou je podobně tenká jako mezi ladností secesních linií a expresivním vyjádřením. Na výstavě budou představena díla českých i zahraničních umělců, jako jsou například Franz von Bayros, Aubrey Beardsley, Félicien Rops, Alfred Roll, Franz von Stuck, Luděk Marold, Jan Preisler, Maxmilián Švabinský, František Kupka, Bohumil Kafka, Josef Mařatka, Ladislav Šaloun, Jan Štursa.

Další události

Sochy

Eva Bystrianská, Monika Váňová Horčicová …

10.10.2023 - 5.12.2023
Tišnov · Galerie Josefa Jambora

Výstava zkoumá možné pohledy na prázdnotu, pomíjivost a konečnost jevů, věcí a bytostí, a věnuje se začátkům obsaženým v koncích.

Detail
Výtvarné umění

Igor Kitzberger - Zlatý věk

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava soch Igora Kitzbergera v galerii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Wona Wena. To be continued ...

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava mladé autorky Wona Wena v galeii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail