Slovenské národní povstání

Výtvarné umění 30.8.2018 - 10.10.2018 • Lázeňská 4, Praha, Česká republika

SNP (Slovenské národní povstání) je v pořadí již třetí výraznou kolektivní výstavou současných tvůrců, kterou představuje pražská galerieArcimboldo.

Expozice, připravená k výročí vzniku Československé republiky, uvede deset slovenských umělců a umělkyň, kteří patří k nejvýraznějším tvůrcům střední generace. Nechybí mezi nimi autoři s mezinárodním respektem, vítězové slovenské soutěže Malba roku, ani laureáti Ceny Oskára Čepana - obdoby české Ceny Jindřicha Chalupeckého. „Autorské výstavy mladých slovenských umělců nebo projekty, které vycházejí z historických paralel společného vývoje se u nás objevují pravidelně, ale početnější přehlídka momentálně nejaktivnější generace nebyla, alespoň v Praze, už poměrně dlouho,“ vysvětluje důvod vzniku výstavy kurátor Radek Wohlmuth. „Jsou to právě tito autoři, kteří nejvíc ovlivňují jak slovenskou scénu, tak i její mezinárodní obraz. A my výstavu s lehkou nadsázkou označujeme za takové malé národní povstání,“ doplňuje. I to je důvod, proč se výstava otevírá 29. srpna, tedy v den výročí SNP. Zároveň je to připomínka státního svátku, který Čechům po rozdělení republiky vymizel z kalendáře, a samozřejmě odkaz na konkrétní historickou událost, jež se podílela na utváření velkých dějin. „SNP je jeden z mála příkladů, kdy se Slováci dokázali vůči něčemu vzepřít a vzít věci do své vlastní režie, vážím si toho a je to pro mě velká událost“, potvrzuje Viktor Frešo, jeden z nejviditelnějších intermediálních slovenských umělců současnosti.

Slovenské národní povstání


Další události

Výtvarné umění

KEES VISSER

3.5.2024 - 14.6.2024
Mikulov · Galerie Závodný

Výstava Keese Vissera v Galerii Závodný v Mikulově je vystavěna na jednoduchém konceptu: umožnit návštěvníkům zážitek z čistého a minimalistického pro …

Detail
Výtvarné umění

Výstava na zámku Belcredi

15.6.2024
Brno · Ateliér Studánka

Jednodenní happening – Velkolepá výstava představí díla všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují. Zahájení na nádvoří zámku v 15 hodin.

Detail
Výtvarné umění

CRASHTEST 13: REALITY CHECK

10.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Galerie Jilská 14

Výstava vzniká pod záštitou kurátorského semináře CRASHTEST na ÚDKU KTF Univerzity Karlovy ve spolupráci s galerií Jilská 14.

Detail
Výtvarné umění

Jiří Slíva – Franz Kafka v grafice

6.5.2024 - 15.6.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Kafku mě baví číst stále znovu. Říkám ‘baví’, a přitom si uvědomuji výrok Milana Kundery, že Kafka pro nás netrpěl, Kafka se pro nás bavil…

Detail
Výtvarné umění

Prostor pro světlo - Eva Brodská

2.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Entrance Gallery

První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské.

Detail