Rudolf Janák / Veřejné kódování…

Výtvarné umění 2.4.2019 - 26.4.2019 • Praha, Česká republika

Výstava Rudolfa Janáka v galerii Pod Palmovkou

Rudolf Janák (*1985) je akademický malíř žijící a tvořící v Praze. Studoval u prof. Stanislava Balka v Banskej Bystrici a u prof. Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze. Rudolf Janák ve své tvorbě spojuje abstraktní formálnost s reálnou skutečností, čímž vzniká přirozená autentická zpověď každodennosti. Nejedná se jen o bezbřehou estetizaci, ale především o spontánní komentář – vícevrstvý příběh s koloritem rozporuplné doby. Obrazy charakterizují malířské protipóly: kresebnou linku a podrobné zpracování detailů střídají hrubé tahy štětcem. Tato expresivně laděná malířská technika dodává ztvárněnému tématu odpovídající výtvarné podání. Ironické a zároveň kritické obrazy poukazují na konzumní společnost, nedomyšlené a sebedestruktivní počiny člověka v absurdním světě. Temné odstíny oblačného nebe vyvolávají náladu apokalypsy, energetické a hutné tahy štětce zvyšují expresivitu a napětí. Obrazy mohou odkazovat na nepředvídatelné a rozporuplné události spojené s lidským bytím a jeho hranicemi. Balancují na hraně logického a iracionálního, nezvratného a náhodného. Jako by se ptaly na základní otázku lidského bytí. Autor pracuje s figurálním námětem. Jeho anonymní bytost „pižďuch“ hledá svoji přirozenost v daném prostoru krajiny, či společnosti. Temné postavy za asistence znaků a symbolů formálně podtrhují svou odcizenost v utopisticky deformovaném světě. Jedná se o jakési kódování vlastního bytí v systému společného vědomí.

Rudolf Janák / Veřejné kódování…

anyArt

anyArt - logo

Další události

Užitné umění

FRANTIŠEK JUNGVIRT - SKLO - BAREVNÉ LINI …

31.5.2024 - 24.7.2024
Prachatice · Centrum architektury a designu NEUMANNKA

Výstava výtvarníka, designéra a malíře skla v galerii Nemannka

Detail
Výtvarné umění

BOUDNÍK | 100

26.4.2024 - 26.7.2024
Praha · Artinbox Galerie

17. března by se dožil sta let významný český umělec Vladimír Boudník, grafik, malíř, spisovatel, jedna z nejvýraznějších osobností umělecké scény 50. …

Detail
Výtvarné umění

Jiří Anderle – Už jsem byl vším, i klaun …

13.6.2024 - 27.7.2024
Praha · Galerie MODERNA

Výstava obrazů a grafik Jiřího Anderleho v galerii Moderna

Detail
Výtvarné umění

⁣⁣Michal Škoda / Prolínání⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Výstava Michala Škody ve Fait Gallery v Brně

Detail
Výtvarné umění

Tomáš Bárta / Přízrak v domě⁣

22.5.2024 - 27.7.2024
Brno · Fait Gallery

Události, které jsou přítomny v malířských kompozicích Tomáše Bárty, se odehrávají mezi dvěma prostory a příčkou mezi nimi.

Detail