Renata Retrové – Distant Horizons

Výtvarné umění 11.7.2019 - 4.8.2019 • Revoluční 17, Praha, Česká republika

Renata Retrová je mezinárodně uznávanou malířkou současného umění, specializující se na semi-abstraktní krajinu rozličných typů a portrét jedinečného charakteru.

Tato dvě témata jsou velmi odlišná, co se stylu a nálady týče, nicméně obě v sobě snoubí jak tradiční techniku, tak i moderní nekonvenční malířské metody. Obě závisí na malbě zpaměti, a slouží tak k vytvoření díla, které je abstraktní a spíše expresivní než reprezentační. Retrová usiluje o zachycení intimity a izolace, přesto umožňuje zachování možnosti pro individuální interpretaci. Raný vliv měli na Renatu Cy Twombly, Robert Motherwell, Milton Avery, Vermeer, Turner a Rembrandt. Elementy jednotlivých vlivů byly představeny v její tvorbě: Rembrandtův ve schopnosti přechodů ze tmy do světla na pozadí jeho pláten. Turnerův v zacházení s atmosférou, která neztrácela živost. Dále pak Twomblyho a Motherwellovy techniky gestikulace. Před samotnou prací dbá Renata na perfektní přípravu malířského podkladu. Povrchy vždy pečlivě několikrát natírá základní vrstvou, aby jejím navrstvením vznikla plocha, jež skryje původní hrubost plátna a vytvoří ideální podmínky pro zanechání styčných tahů, které však umožní volný pohyb barvy, pokud je to potřeba.

Renata Retrové – Distant Horizons


Další události

Výtvarné umění

Preparing for Darkness, Vol. 8

23.4.2024 - 21.5.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

 Osmý ročník cyklu se koná v Museu Kampa a představuje 13 umělců – převážně malířů a malířek, kteří jsou příkladem generace vyznačující se výjimečným …

Detail
Výtvarné umění

Jan MERTA - Petr VESELÝ

25.3.2024 - 21.5.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Jan Merta i Petr Veselý patří mezi výrazné malířské osobnosti z generace umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v osmdesátých letech. 

Detail
Výtvarné umění

Malba 80./90.let – výběr z galerie

7.5.2024 - 24.5.2024
Praha · Etcetera Art

David Mainer, Titlová, Žáček a další

Detail
Výtvarné umění

Předaukční výstava k jarní aukci

29.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Galerie Kodl

Předaukční výstava k jarní aukci. Aukce výtvarného umění proběhne ve Velkém sále Žofína a online na Artslimit.com.

Detail
Výtvarné umění

K2: RADU BĂIEŞ & LAURENTIU ZBÎRCEA

23.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Bold Gallery

S potěšením Vás zveme na výstavu dvou umělců tzv. "klužské školy" Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Detail