Pražský funkcionalismus

Architektura 1.4.2014 - 15.4.2014 • Betlémské náměstí 5a, Praha, Česká republika

Tradice a současné ozvěny, Regensburg

Praha byla v průběhu dvacátých let jedním z hlavních uměleckých center funkcionalistické architektury. Výstava ukazuje významné příklady moderní architektury v meziválečné době, stejně jako soudobé stavby, jež jsou ve svém střízlivě puristickém stylu funkcionalistickým dědictvím ovlivněny.
„Forma následuje funkci.“ – základní charakteristika funkcionalismu, architektonického směru, který se rozvíjel od 20. let minulého století. I přestože hlavní body tohoto uměleckého stylu v architektuře položil švýcarský architekt Le Corbusier, patřila Praha k jednomu z nejdůležitějších center pro vývoj tohoto stylu. Celá generace mladých architektů utvořila z tohoto města architektonickou laboratoř, jejíž význam daleko přesáhl hranice Československa. V novém stylu byly postaveny nejen bytovky a rodinné domy, ale i administrativní budovy, školy, nemocnice, mosty i kostely. Pražské funkcionalistické budovy patří ke skvostům světové moderní architektury. Výstava představí výběr těchto skvostů, včetně Müllerovy vily od Adolfa Loose, budovy Spolku výtvarných umělců Mánes od Otakara Novotného, katolického kostela sv. Václava od Josefa Gočára, nebo Výstavní kolonie na Babě.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail