Pražský funkcionalismus

Architektura 1.4.2014 - 15.4.2014 • Betlémské náměstí 5a, Praha, Česká republika

Tradice a současné ozvěny, Regensburg

Praha byla v průběhu dvacátých let jedním z hlavních uměleckých center funkcionalistické architektury. Výstava ukazuje významné příklady moderní architektury v meziválečné době, stejně jako soudobé stavby, jež jsou ve svém střízlivě puristickém stylu funkcionalistickým dědictvím ovlivněny.
„Forma následuje funkci.“ – základní charakteristika funkcionalismu, architektonického směru, který se rozvíjel od 20. let minulého století. I přestože hlavní body tohoto uměleckého stylu v architektuře položil švýcarský architekt Le Corbusier, patřila Praha k jednomu z nejdůležitějších center pro vývoj tohoto stylu. Celá generace mladých architektů utvořila z tohoto města architektonickou laboratoř, jejíž význam daleko přesáhl hranice Československa. V novém stylu byly postaveny nejen bytovky a rodinné domy, ale i administrativní budovy, školy, nemocnice, mosty i kostely. Pražské funkcionalistické budovy patří ke skvostům světové moderní architektury. Výstava představí výběr těchto skvostů, včetně Müllerovy vily od Adolfa Loose, budovy Spolku výtvarných umělců Mánes od Otakara Novotného, katolického kostela sv. Václava od Josefa Gočára, nebo Výstavní kolonie na Babě.

Další události

Užitné umění

THIS IS US! NAHLÉDNĚTE DO ZÁKULISÍ ATELI …

22.2.2024 - 3.3.2024
Praha · Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze

Studenti a kolektiv Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s Galerií Glassimo představují originální koncept výstavy T …

Detail
Výtvarné umění

Renáta Fučíková: Na scénu!

1.2.2024 - 3.3.2024
Praha · Galerie HOLLAR

Výstava, jejímž jádrem je autorčina tvorba posledního desetiletí, představuje ilustrace zaloené na dvou odlišných technikách. 

Detail
Výtvarné umění

Alena Anderlová – Proměna

1.2.2024 - 3.3.2024
Plzeň · Galerie města Plzně o.p.s.

Výstava Aleny Anderlové v galerii Plzeň

Detail
Výtvarné umění

Jaroslav Hovadík - Objekty 1963 – 2003

1.2.2024 - 3.3.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Současnou výstavu Jaroslava Hovadíka v Galerii U Betlémské kaple tvoří výběr zaměřený na objekty a plastiky. 

Detail
Sochy

STOpy Pravoslava Rady

25.1.2024 - 3.3.2024
Praha · Novoměstská radnice Praha

Výstava STOpy Pravoslava Rady představí veřejnosti figurální keramickou plastiku autora.

Detail