Prázdno po světci (A Void after a Saint)

Výtvarné umění 11.8.2022 - 31.12.2023 • Staroměstské nám. 13, Praha, Česká republika

Na vysokém soklu na úpatí Radnických schodů na Hradčanech do roku 2021 původně stál originál pískovcové sochy sv. Josefa s Ježíškem v náručí.

Opuštěné místo po soše bylo inspirací pro dočasnou uměleckou instalaci Prázdno po světci. Zrcadlo svým odrazem vede kolemjdoucí k zastavení a možnosti si uvědomit svou vlastní důležitost. Na místě, kde míjeli po dvě staletí sochu světce, se nyní nacházejí oni. Umělecké dílo se tak stává na krátkou chvíli součástí živého města. Poskytuje divákům možnost ocitnout se na moment ve sféře nad „životem“ a podívat se na sebe sama v pozici vyhrazené pro světice a světce, na kamenném piedestalu shlížet na kolemjdoucí. Návrh instalace původně vznikal pro spolupráci Galerie hlavního města Prahy se Signal festivalem. Autorky pracovaly s myšlenkou upozornit na chybějící sousoší sv. Luitgardy na Karlově mostě, které bylo v roce 2020 dočasně sejmuto z důvodu opravy mostního polopilíře. Tuto ideu nakonec nebylo možné uskutečnit. Dialog mezi historickým a současným uměleckým dílem galerie chápe jako podnět pro osvěžení vnímání kulturních památek, které často denně bez povšimnutí míjíme. Instalace Prázdno po světci je upozorněním, že se něco děje, něco se změnilo. Chceme vyvolat zvědavost, pozornost a otázky. Co se stalo, kde je socha? Jakého světce vlastně představovala? Co nesla za poselství a komu byla zasvěcena?

Prázdno po světci (A Void after a Saint)


Další události

Výtvarné umění

KEES VISSER

3.5.2024 - 14.6.2024
Mikulov · Galerie Závodný

Výstava Keese Vissera v Galerii Závodný v Mikulově je vystavěna na jednoduchém konceptu: umožnit návštěvníkům zážitek z čistého a minimalistického pro …

Detail
Výtvarné umění

Výstava na zámku Belcredi

15.6.2024
Brno · Ateliér Studánka

Jednodenní happening – Velkolepá výstava představí díla všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují. Zahájení na nádvoří zámku v 15 hodin.

Detail
Výtvarné umění

CRASHTEST 13: REALITY CHECK

10.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Galerie Jilská 14

Výstava vzniká pod záštitou kurátorského semináře CRASHTEST na ÚDKU KTF Univerzity Karlovy ve spolupráci s galerií Jilská 14.

Detail
Výtvarné umění

Jiří Slíva – Franz Kafka v grafice

6.5.2024 - 15.6.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Kafku mě baví číst stále znovu. Říkám ‘baví’, a přitom si uvědomuji výrok Milana Kundery, že Kafka pro nás netrpěl, Kafka se pro nás bavil…

Detail
Výtvarné umění

Prostor pro světlo - Eva Brodská

2.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Entrance Gallery

První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské.

Detail