Pozoruhodný příběh Břetislava Bartoše

Výtvarné umění 25.10.2024 - 2.2.2025 • Očkova 5, Roudnice nad Labem, Česká republika

Malíř Břetislav Bartoš (1893-1926) je známý především svými sugestivními obrazy se sociální tématikou zachycující dělníky a krajinu průmyslového Ostravska.

Více informací

Cílem této výstavy je však ukázat, že jeho tvorba měla mnohem více vrstev a poloh. Za první světové války byl členem československých legií v Itálii. Zde vytvořil celou řadu děl zachycujících život vojáků, ale také monumentální díla s propagandistickým obsahem. Celou jeho tvorbou se prolíná silné zaujetí lidskou figurou, což se projevuje také v řadě portrétů, především intimně pojatých zobrazení rodinných příslušníků. Hluboká symbolická rovina, kterou nacházíme u jeho sociálních maleb, je určující také pro mnoho jeho děl s motivy lidovými, mytologickými a náboženskými. Vedle těchto heroizovaných témat však zaznamenával i prosté životní okamžiky. A nedílnou součástí jeho výtvarného výrazu byla krajina, která se neobjevuje jen jako pouhé pozadí jiných námětů, ale jako samostatný žánr, protože Bartoš byl také suverénním krajinářem. Na výstavě budou navíc krom malby připomenuty rovněž další umělecké techniky, ve kterých Bartoš tvořil, především kresba a grafika, kterou užíval jako ilustrátor.

Pozoruhodný příběh Břetislava Bartoše


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail