pole rezonance / Václav Boštík - Petr Dub - Vladimír Škoda

Výtvarné umění 29.9.2016 - 27.11.2016 • Očkova 5, Roudnice nad Labem, Česká republika

Z cyklu Pohledy do sbírek

Roudnická galerie připravuje každoročně výstavu, jejímž prostřednictvím umožňuje divákům nahlédnout do svých sbírek. V uplynulých letech prezentovala několik autorských kolekcí prací na papíře i stěžejní soubory, jež tvoří fundament sbírkového fondu instituce. V minulém roce si výjimečnou kolekcí umění 60. let 20. století představenou výstavou Schránka pro ducha připomněla dobu, kdy začala fungovat jako profesionální instituce v nově zrekonstruovaném sídle. Reprezentativní přehlídku oživily vstupy výrazných mladých tvůrců, kteří se ve svých pracích dotkli postupů a principů umělecké produkce 60. let a poukázali tak na myšlenky a přístupy, které zůstávají v umění uplynulého půlstoletí stále živé.

Výstava pole rezonance na tento způsob práce navazuje. Její autorka vybrala ze sbírkového fondu galerie obraz Václava Boštíka Zakřivený prostor. Dílo, které vzniklo v roce 1970 během Mezinárodního malířského sympozia Roudnice 70´, patří mezi Boštíkovy vrcholné práce a zároveň mezi nejcennější akvizice roudnické sbírky. K účasti na výstavě přizvala vizuálního umělce Petra Duba (*1976) a původem českého sochaře žijícího ve Francii Vladimíra Škodu (*1942). Petr Dub na výstavě představí práci Cheyenne Silver (2013) z cyklu Porn Star Selection oscilující na pomezí malby a objektu, v níž se podobně jako Václav Boštík, ale zcela po svém vyrovnává s problémem obrazové plochy a směřováním tradičního závěsného obrazu. Dvojici pláten doplní objekt Vladimíra Škody Zrcadlo času (vibrující), (1999-2005) z leštěné nerezové oceli. Ten lze z jisté perspektivy chápat jako zachycení Boštíkovy myšlenky energetického pole v prostoru a hmotě. Komorní výstavní prostor foyer roudnické galerie se tak stane místem setkání tří prací tří autorů rozdílných generací, ale i pomyslným polem rezonance rozdílných uměleckých přístupů a myšlenek, které se však v určitých aspektech protínají.

pole rezonance / Václav Boštík - Petr Dub - Vladimír Škoda


Další události

Výtvarné umění

Markéta Myšková / Pozdravy z tichých kra …

1.6.2024 - 26.6.2024
Rýmařov · Městské muzeum Rýmařov

Městské muzeum Rýmařov a Galerie Octopus vás zvou na výstavu obrazů MARKÉTY MYŠKOVÉ s názvem POZDRAVY Z TICHÝCH KRAJIN

Detail
Výtvarné umění

Andy Frank – V plnej nahote

24.5.2024 - 26.6.2024
Praha · Dudes & Barbies Gallery

Dudes & Barbies gallery má tu čest přivítat slovenského umělce Andyho Franka na vernisáži jeho nejnovější výstavy s názvem „V plnej nahote“.

Detail
Výtvarné umění

Albrecht Dürer – norimberský renesančný …

6.6.2024 - 28.6.2024
Poprad · Tatranská galéria v Poprade

Albrecht Dürer (21. mája 1471 - 6. apríla 1528)  patrí medzi najvýznamnejších umelcov renesančného výtvarného umenia.

Detail
Výtvarné umění

Ivan Václavek - Nihil

4.6.2024 - 28.6.2024
Olomouc · Galerie Caesar

Galerie Caesar Olomouc si Vás dovoluje pozvat na výstavu Ivan Václavek – Nihil.

Detail
Výtvarné umění

Svatopluk Slovenčík 90/2 - Eternity, kre …

8.4.2024 - 28.6.2024
Zlín · Galerie Optika Zlín GꝎZ

DRUHÝ cyklus k nedožitým 90 Svatopluka Slovenčíka. Výstava bude v ročních cyklech obměňována a v závěru roku se přidá velká výstava v GASK Kutná Hora …

Detail