Ondřej Kotrč – Garden

Výtvarné umění 23.11.2017 - 12.1.2018 • Tř. kpt. Jaroše 31, Brno, Česká republika

Práce Ondřeje Kotrče spadá do široké oblasti abstraktní malby a neméně rozsáhlé sféry procesuálních a performativních přístupů k tomuto médiu.

Konkrétněji se nabízí vztahovat autorovy postupy k tvorbě jeho kolegů z okruhu Ateliéru malířství 3 brněnské Fakulty výtvarných umění vedeného Petrem Kvíčalou, jako jsou Petr Dub nebo Milan Houser. Mezi společné jmenovatele jejich tvorby patří fascinace optickými vlastnostmi barvy ve vztahu k použitému podkladu, tematizování adjustace obrazu a rámování nebo potřeba testování a ověřování nových technologických postupů včetně používání průmyslových technik a materiálů, které „odsouvají štětec, olej i akryl do starého železa“. S tím také souvisí dočasnost a někdy i netrvanlivost některých Kotrčových materiálových experimentů, ať už je záměrná jako v případě jeho radikálně pojaté bakalářské práce, v níž nechal v interiéru vyhrazeném prezentaci školních projektů tát barevné bloky z pigmentů a ledu (Nikdy na tebe nezapomenu, 2011), nebo nezáměrná jako v případě pozdějších sakrálních objektů z mýdla, které postupem času a vlivem teplotních výkyvů také – třebaže nechtěně – mění svou konzistenci. Skutečně ovšem nechtěně? Zůstává otázkou, nakolik si umělec nárokuje autoritativní dozor nad životností i podobou artefaktu a nakolik se nechává překvapovat výsledným chováním nezavedených materiálových a technologických konstelací. Jedná se o nahodilý sled pokusů, nebo o programovou zálibu v samovolných procesech a nečekaných výsledcích? V tomto ohledu je velmi příznačný název jedné z úvodních Ondřejových výstav – Random (Galerie ART, Brno, 2011).

Ondřej Kotrč – Garden


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail