Oldřich Blažíček - malíř radosti

Výtvarné umění 6.1.2017 - 25.2.2017 • Znojemská 1089/4, Jihlava, Česká republika

Výstava k příležitosti 130. výročí narození uznávaného malíře z Vysočiny

Výstava, připravená k jeho sto třicátému výročí narození, představí díla ze soukromých sbírek z Vysočiny, dále ze sbírek Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a z Českého muzea hudby v Praze. Mnohá z těchto pozoruhodných děl dosud nebyla vystavena, a jihlavská veřejnost tak má unikátní příležitost spatřit poprvé obrazy odbornou literaturou nezdokumentované. Soubor prací vybraných s přispěním kurátora výstavy Zdeňka Geista zachycuje celou tvůrčí dráhu výjimečného malíře.
Kolekce vystavených obrazů zahrnuje čtyři stěžejní náměty, jimiž se Oldřich Blažíček během své padesátileté práce zabýval. Především je to krajinomalba, často právě z Vysočiny. Rožná v různých ročních obdobích, oblíbený námět polních prací nebo veduta Nového Města na Moravě. Patří sem i motivy ze Slovenska, kam se Blažíček rád vracíval. Jiným námětem tvorby jsou ojedinělé kostelní a chrámové interiéry, zachycené na cestách po Itálii, Dalmácii či Slovensku. Zahrnuta je i bazilika sv. Jiří na Pražském hradě. Oldřich Blažíček proslul i jako malíř originálních skic a obrazů, na nichž ztvárňoval své dojmy z cest napříč celou Evropou. Nechybí ani mořský motiv s nekonečným obzorem coby protiváha prostým venkovským chalupám rodné Vysočiny. Zejména v posledním období tvorby se Blažíček věnoval květinovým zátiším, jejichž předlohou mu často byla květena vlastní zahrady. Obraz alpské krajiny z roku 1915 dává naopak upomenout na Blažíčkův vojenský pobyt v letech první světové války v Tyrolsku, z něhož jej vysvobodila práce v chrámu sv. Mikuláše na Starém Městě v Praze. Zajímavou součástí výstavy jsou dvě díla z pozůstalosti hudebního skladatele a prezidenta České akademie věd a umění Josefa Bohuslava Foerstera (dnes ve sbírce Národního muzea).
Výstava má být nejen připomenutím jednoho z nejvýraznějších malířů původem z Vysočiny, ale i poctou jeho tvorbě. Oldřichu Blažíčkovi se dostalo uznání již za jeho života, svými současníky byl vyhledáván a ctěn. Blažíčkovým obrazům, a tím i jemu samotnému, se zasloužené pozornosti dostává i nyní, více než sedmdesát let po jeho smrti. Je pořád vystavován, jeho neznámá díla jsou nadále dokumentována, na trhu uměleckých děl je stále více poptáván a ceněn.
Vystavená kolekce Blažíčkových obrazů v Domě Gustava Mahlera je připomenutím jihlavské veřejnosti, jak výjimečný umělec z Vysočiny pocházel.

Oldřich Blažíček - malíř radosti


Další události

Výtvarné umění

TRIANGL – Festival tří vil

14.9.2024
Praha · Villa Pellé

Zveme Vás všechny na první ročník multižánrového festivalu TRIANGL – Festival tří vil, který jsme pro Vás připravili ve spolupráci s našimi sousedy - …

Detail
Výtvarné umění

Pavel Roučka / Suma

15.6.2024 - 15.9.2024
Hodonín · Galerie výtvarného umění Hodonín

Ve výstavním dvousálí uvidíte díla malíře, který se svým charakteristickým rukopisem již nezapomenutelně zapsal mezi umělecké osobnosti.

Detail
Výtvarné umění

Naděje trýzně / Modelletta Viléma Čecha

15.6.2024 - 15.9.2024
Hodonín · Galerie výtvarného umění Hodonín

Výstava sochařské tvorby Viléma Čecha, rodáka z Hodonína, se tematicky pohybuje v okruhu křesťanských témat

Detail
Výtvarné umění

Ve světle tma / Pavla Vachunová

15.6.2024 - 15.9.2024
Hodonín · Galerie výtvarného umění Hodonín

Výstava Ve světle tma je poetickou výpovědí o hledání skryté krásy a nalézání nových hodnot prostřednictvím ženské intuice a schopnosti vnímat svět v …

Detail
Výtvarné umění

HUSA NA KAMPĚ / sběratel Vladimír Železn …

15.6.2024 - 15.9.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Pod poněkud kryptickým názvem Husa na Kampě se skrývá reprezentativní výstava sbírky Vladimíra Železného, na které se návštěvníci setkají s díly nejvý …

Detail