Obsahem k formě 1900 – 1966

Sochy 1.6.2023 - 31.12.2026 • Vratislavovo nám. 1 – Zámek, Nové Město na Moravě, Česká republika

Nová stálá výstava expozice Vincence Makovského

Více informací

Svými významnými díly jsou zde zastoupeni předExpozici Obsahem k formě 1900 - 1966 připravovala Horácká galerie více než rok. Vyšla přitom z vlastních sbírkových předmětů, především sádrových modelů, které vhodně ilustrují vývoj autorovy sochařské tvorby, doplněné o několik zápůjček. Kromě plastik jsou vystaveny též kresby, malby a fotografie. Kurátoři Jana Kořínková, Jakub Orel Tomáš a Petra Gregorová přinášejí novou reflexi Makovského díla s důrazem na jeho vědomý odklon od avantgardy a příklon ke klasicismu a realismu, který nastává v polovině 30. let minulého století, tj. proces, kdy se z čelného představitele avantgardy stává antimodernista. Výstava je koncipována do několika tematických okruhů: rodiště (Nové Město na Moravě a oblast Vysočiny), studium (AVU v Praze, Jan Štursa, Hana Wichterlová), příslušnost k meziválečné avantgardě (tvůrčí pobyt v Paříži, členství v Surrealistické skupině, intimní a introspektivní plastika), odklon ke klasicismu (tvorba pro veřejný prostor), portrétní tvorba (privátní zakázky i veřejné objednávky), pomníky (realizované i soutěžní návrhy) a realizace určené pro architekturu (zejména po r. 1945, tzv. oficiální tvorba).ní představitelé realistické linie moderního českého sochařství. Máte tedy jedinečnou možnost shlédnout díla takových sochařů, jako byli například Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Pokorný, Jan Štursa a další. Plastiky a reliéfy těchto kmenových autorů chronologicky mapují počátky, doby zrání, vrcholy i pozdní fáze jejich umělecké tvorby. Instalace plastik je doplněno o obrazy malířů, kteří byli většinou celoživotně spjati s tímto regionem, ať už se zde narodili a žili nebo se ke zdejšímu kraji a lidem vytvořili během svého života vřelý vztah. I proto dnes můžeme obdivovat krásu horácké krajiny díky plátnům Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora, Aloise Podlouckého a dalších.

Obsahem k formě 1900 – 1966


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail