Mirka Kupčíková – Na hraně

20.04.2015 - 22.05.2015Užitné umění

Výstavy Na hraně výtvarnice a sklářky Miroslavy Kupčíkové

Miroslava Kupčíková pracuje v posledních letech nejvíce s průmyslovými materiály. Zabývá se zkoumáním hranic, novými souvislostmi a vnitřním napětím mezi křehkým sklem a pružnou pryžovou duší. Kupčíková se věnuje zejména momentům napětí a rovnováhy, které jsou výsledkem propojení těchto odlišných forem. Jedná se tak o proces hledání hranic jednotlivých materiálů, jež jsou zasazeny do konkrétního prostředí, jako jeho nově působící součást.

V prostorách PGČS budou prezentovány mimo jiné objekty nazvané Dech duše, které dosud nebyly nikdy vystaveny. Při tvorbě těchto objektů experimentovala autorka přímo na huti. „Během procesu vytváření těchto děl jsem vyzkoušela vyfouknutí celého objemu pryžové duše přímo do skloviny. Vzduch byl přenášený pomocí hadičky a sklářské píšťaly - díky tomu mohl být vzduch vytlačován přímo do skloviny a proměňovat se, růst v nový objekt,“ dodává Kupčíková. Celý experiment byl zdokumentován a krátký sestřih videa bude na výstavě ke zhlédnutí spolu s vystavovanými objekty.

Umělkyně hledá tvůrčí nápady v krajině a prostředí, ze kterého pochází, v tradicích a ručních řemeslech. Ráda experimentuje s materiálem. Baví ji plastiky tvarované foukáním na huti nebo nad kahanem, stejně jako plastika tavená. Sklo se stalo jejím hlavním výrazovým prostředkem.
Na práci se sklem autorku inspiruje zejména fakt, že může pracovat nejen s hmotou a strukturou, ale především také se světlem ve všech jeho podobách.

Miroslava Kupčíková je absolventkou ateliéru Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
Zúčastnila se soutěžní výstavy Stanislav Libenský Award 2012 se svou bakalářskou prací Folklor a v roce 2014 se taktéž dostala do úzkého výběru této mezinárodní výstavy, a to s magisterskou prací Pneuma. Ve stejném roce vyhrála v rámci soutěže zvláštní cenu za návrh aukční lahve Pilsner Urquell.Mirka Kupčíková – Na hraně - www.iUmeni.cz (20.04.2015)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Prostořekost