Markéta Korečková & Jan Maco – Home Sveet Home

Výtvarné umění 14.9.2022 - 27.1.2023 • Zámek č. p. 3, Pardubice, Česká republika

Markéta Korečková (1975) a Ján Macko (1969) patří do výrazné skupiny absolventů sochařského ateliéru Karla Nepraše a kromě společného humoru a smyslu pro ironii tvoří také rodinu. 

Oba navazují na neprašovská východiska v aktualizaci figury. Ve své práci sledují proměny i konstanty toho, co nabízí figura v rovině výrazu, jeho přepracování i negace v rámci současného umění. Podstatný je také smysl obou autorů pro materiálové a prostorové experimenty ve vztahu k soše, objektu a instalaci. Humor a odlehčení tu jdou ruku v ruce se smrtelnou vážností. Tomu odpovídá i volba námětů a témat. Výstava HOME SWEET HOME reflektuje principy stojící za rodinnými vztahy a společně sdíleným životem. Otevírá ambivalentní vztahová pole daná mateřstvím, otcovskou rolí i různými rodinnými a civilizačními rituály. Věčné a nadčasové se tu prolíná s dočasným a pomíjivým. Někde v druhém plánu, na pozadí sochařské tvorby Markéry Korečkové i Jána Macka, jako by vystupovaly, na způsob torzální vzpomínky, obrysy základů evropské umělecké tradice, jejíž dědictví je dnešní zrychlenou a spotřební dobou radikálně přehodnocováno a transformováno. Člověk a jeho všední svět obrací nadčasové formy sochařství naruby, aby zdůraznil svou vlastní přítomnost v nové situaci, která je souběhem historické a osobní paměti a zkušenosti. „Sladký domov“ získává v této perspektivě různá měřítka a různé výklady.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail