Kovárna Milostovice / Tisíc dvě stě padesát stupňů Celsia

11.05.2017 - 18.06.2017Užitné umění

Kovárna Milostovice a její kováři jsou od roku 2002 neodmyslitelně spjati s Opavou, a tak je s podivem, že výstava Tisíc dvě stě padesát stupňů Celsia je vůbec první přehlídkou volné tvorby této kovář

Vernisáž výstavy proběhne ve středu 10. 5. v 17h v Galerii Obecního domu a budou k vidění nejen plastiky, ale i propracované kresebné návrhy a nikdy nerealizované objekty. Dýchne na nás volání ohně, údery kladiva i fascinující prostředí kovárny.

V době, kdy je kladen důraz na individualitu, není mnoho umělců, kteří by společně tvořili pod jednou střechou, jedním jménem. U uměleckých řemesel je zvykem, že výsledné dílo signuje pouze mistr, přestože se na něm podílí celá dílna. Tuhle zvyklost Kovárna Milostovice popírá svým kolektivním přístupem. Umělečtí kováři Ondřej Géla, Stanislav Holík, Jan Braunš a Jan Balner pracují a tvoří společně. Přestože návrhy vznikají pod rukou Ondřeje Gély, na jejich vzniku se podílí celá dílna, čímž dosahují osobitého stylu i rukopisu. V jednotlivých dílech se tak odráží nejen láska k řemeslu, ale i přátelský duch dílny. Při bližším ohledání vystavených artefaktů si můžeme všimnout kvalitního provedení i smyslu pro detail. Z hlediska sochařského nás může překvapit především dynamika některých plastik. Máme pocit, že se ocitáme uprostřed děje. Kůň proskakuje rám, Diana vystřeluje šípy a z Dračího vejce se na svět dere mýtický tvor. Právě s linií archetypálních mýtických motivu se ve volné tvorbě této kovářské dílny setkáváme nejčastěji. Nicméně můžeme najít i abstraktnější motivy nebo díla na hranici konceptuálního umění. Vždy s myšlenkou, poučeností sochařstvím a v čistém, mistrovském provedení. Pro dílnu je typická i kombinace různorodých materiálů a neustálé hledačství a zkoumání možností prastaré profese. „V době pomalého plíživého zániku tohoto řemesla, můžeme být v Opavě právem hrdi, že milostovická kovárna nejen udržuje řemeslo stále živé, ale patří mezi světovou špičku tohoto oboru.“ říká kurátor výstavy Jan Kunze. Mimo speciální vernisáž je připraven i bohatý doprovodný program. „Kromě komentovaných prohlídek výstavy i milostovické kovářské dílny připravila Opavská kulturní organizace i animační programy pro školy mateřské, základní i střední.“ doplňuje Kunze. Dvouměsíční výstava je nejen jedinečnou ukázkou kovářství v jeho nejryzejší podobě a poctou kvalitnímu řemeslu, ale i jedinečnou cestou k osobní svobodě skrze tvrdou práci, železo a oheň.Kovárna Milostovice / Tisíc dvě stě padesát s… - www.iUmeni.cz (11.05.2017)

Zpět na výpis
Art Antiques

Knižní novinka

Kurátor: Průvodce uměním v Praze

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder