Joe Machine: From the Gutter to the Stars

Výtvarné umění 30.8.2017 - 29.10.2017 • Na Poříčí 25, Praha, Česká republika

Výstava jednoho z nejpozoruhodnějších britských výtvarníků současnosti. V jeho obrazech se objevují námořníci, prostitutky, boje nožem, mýty staré Británie i příhody z knihy Genesis.

Malíř se prostřednictvím obrazů vyrovnává po svém s takovými zásadními příběhy a zkušenostmi, jaké poskytuje Starý zákon či židovská a kabalistická tradice, ale také například ruská socialistická revoluce. Záchytným bodem je ovšem také cyklická proměna přírody, zachycená v snad až snové, pohádkové stylizaci. A také jeho vlastní život, zkoumání sebe sama jako bytosti uprostřed lidí, život, který se slovy malíře „ pohyboval mezi zločinem a uměním“, život, jehož součástí je i explicitní hetero i homosexuální sexualita, která se neskrývá za fasádu měšťanského života, ale je stejně přítomná jako touha po nejvznešenějším. Malíř věří svým schopnostem, zůstává pevně stát ve figurální tradici umění britského impéria, ale současně dochází k vlastnímu vizuálnímu stylu. Či možná stylům, protože s každým tématem a novou kolekcí obrazů, s novým tématem, se způsob jeho malby určitým způsobem proměňuje, nebo spíše nově definuje. Machine tak potvrzuje, že umění je pro něj zásadním projevem hledání, důvodem existence, znovu a znovu kladenou otázkou. Neutuchajícím nadšením z objevování těch jazyků umění, které mají pádnost jasné výpovědi, jsou hmatatelné, jako sám syrový život, jsou mimo intelektuální konstrukce, jsou napínavé svou kontradikcí tradiční formy a nečekaného motivu. Nezapře v obrazech svůj původ, a také nezapře důvod svého malování. Jeho malování je totiž jeho život. Z Pekla do Ráje.

Joe Machine: From the Gutter to the Stars


Další události

Výtvarné umění

Hans Peter Kuhn: Cycles / Cykly

3.5.2024 - 20.6.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella představí Hanse Petera Kuhna jako autora působivých audiovizuálních kompozic

Detail
Výtvarné umění

Zlatý Nero – Dan Trantina

17.5.2024 - 21.6.2024
Brno · Graciano – antik-umění-šperky

Přijďte se podívat na vernisáž a výstavu uznávaného současného malíře Dana Trantiny s názvem Zlatý Nero.

Detail
Výtvarné umění

Adam Štech & Lubomír Typlt "Zas …

14.5.2024 - 21.6.2024
Praha · DSC Gallery

DSC Gallery s radostí oznamuje výstavu „Zasej obojky & sklidíš psy“, na níž představí své práce dva umělci, Adam Štech a Lubomír Typlt.

Detail
Užitné umění

DYSPLASIO – ANNA JOŽOVÁ

14.5.2024 - 21.6.2024
Praha · Galerie Kuzebauch

Objekty Anny Jožové v galerii Kuzebauch

Detail
Design

DESIGNBLOK COSMOS | Intergalaktická krás …

14.6.2024 - 23.6.2024
Liberec · Oblastní galerie Liberec

S létem v Lázních se představí i velmi specifický koncept pomyslné výkladní skříně současného českého designu a art-manifest sdílených hodnot Mezináro …

Detail