JOE MACHINE: FROM THE GUTTER TO THE STARS

Výtvarné umění 30.8.2017 - 20.11.2017 • Na Poříčí 25, Praha, Česká republika

Výstava jednoho z nejpozoruhodnějších britských výtvarníků současnosti.

Malíř se prostřednictvím obrazů vyrovnává po svém s takovými zásadními příběhy a zkušenostmi, jaké poskytuje Starý zákon či židovská a kabalistická tradice, ale také například ruská socialistická revoluce. Záchytným bodem je ovšem také cyklická proměna přírody, zachycená v snad až snové, pohádkové stylizaci. A také jeho vlastní život, zkoumání sebe sama jako bytosti uprostřed lidí, život, který se slovy malíře „ pohyboval mezi zločinem a uměním“, život, jehož součástí je i explicitní hetero i homosexuální sexualita, která se neskrývá za fasádu měšťanského života, ale je stejně přítomná jako touha po nejvznešenějším. Malíř věří svým schopnostem, zůstává pevně stát ve figurální tradici umění britského impéria, ale současně dochází k vlastnímu vizuálnímu stylu. Či možná stylům, protože s každým tématem a novou kolekcí obrazů, s novým tématem, se způsob jeho malby určitým způsobem proměňuje, nebo spíše nově definuje. Machine tak potvrzuje, že umění je pro něj zásadním projevem hledání, důvodem existence, znovu a znovu kladenou otázkou. Neutuchajícím nadšením z objevování těch jazyků umění, které mají pádnost jasné výpovědi, jsou hmatatelné, jako sám syrový život, jsou mimo intelektuální konstrukce, jsou napínavé svou kontradikcí tradiční formy a nečekaného motivu. Nezapře v obrazech svůj původ, a také nezapře důvod svého malování. Jeho malování je totiž jeho život. Z Pekla do Ráje.

JOE MACHINE: FROM THE GUTTER TO THE STARS


Další události

Výtvarné umění

Preparing for Darkness, Vol. 8

23.4.2024 - 21.5.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

 Osmý ročník cyklu se koná v Museu Kampa a představuje 13 umělců – převážně malířů a malířek, kteří jsou příkladem generace vyznačující se výjimečným …

Detail
Výtvarné umění

Jan MERTA - Petr VESELÝ

25.3.2024 - 21.5.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Jan Merta i Petr Veselý patří mezi výrazné malířské osobnosti z generace umělců, kteří na výtvarnou scénu vstoupili v osmdesátých letech. 

Detail
Výtvarné umění

Malba 80./90.let – výběr z galerie

7.5.2024 - 24.5.2024
Praha · Etcetera Art

David Mainer, Titlová, Žáček a další

Detail
Výtvarné umění

Předaukční výstava k jarní aukci

29.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Galerie Kodl

Předaukční výstava k jarní aukci. Aukce výtvarného umění proběhne ve Velkém sále Žofína a online na Artslimit.com.

Detail
Výtvarné umění

K2: RADU BĂIEŞ & LAURENTIU ZBÎRCEA

23.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Bold Gallery

S potěšením Vás zveme na výstavu dvou umělců tzv. "klužské školy" Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Detail