Jan Severa, Karel Pauzer / Desmotropie

Výtvarné umění 19.10.2022 - 6.11.2022 • Voršilská 139/3, Praha, Česká republika

Situace evropského i českého umění druhé poloviny šedesátých let podstatně ovlivnila charakter tvorby autorů, jejichž díla se sešla na přítomné výstavě v Galerii Nová síň.

Malíř a restaurátor Jan Severa (1937–2022) a sochař a restaurátor Karel Pauzer (1936) se tu představují střídmým výběrem svých prací. Osobitou tvorbou se již na konci 60. let oba výrazně vřadili do proudu české podoby nové figurace a jejich díla se záhy objevila na všech významnějších kolektivních prezentacích. Neblahé události přelomu desetiletí je však velmi negativně zasáhly. Oba se stáhli do soukromí svých ateliérů a značnou část svého nadání upřeli k restaurování, v němž dosáhli výrazných výsledků. Jan Severa se mimo restaurování nástěnných maleb v ústraní věnoval především kresbě. K malbě výrazných koloristických kvalit, v níž rozvíjel svá novofigurativní východiska se značným groteskním akcentem, se pak vracel zvolna od 80. let. Podoba člověka jeho obrazů je proměnná, fluidní, jednou nejspíše lidská, jindy blízká animalitě a jindy zase podivné živé-neživé věci či jakémusi nepravděpodobnému předmětu. Mísí se tu tragičnost se směšností a šklebem. Karel Pauzer se vedle restaurování soch soustředil v brunšovském atelieru na vlastní sochařskou tvorbu pro níž zvolil převážně keramický materiál. Sochařskou tvorbu provází i řada kreseb a grafických listů. Pauzerovy keramické plastiky vytvářejí svět bizarních stvoření, jejichž podoba osciluje mezi rostlinou, zvířetem a člověkem. Ač zaklety v animálním či rostlinném těle sochy sugestivně promlouvají o lidských mentálních tenzích, obavách, o ryze lidském strachu z existence, ale i o nepochopitelnosti a začasté směšnosti veškerého našeho počínání.

Další události

Sochy

Eva Bystrianská, Monika Váňová Horčicová …

10.10.2023 - 5.12.2023
Tišnov · Galerie Josefa Jambora

Výstava zkoumá možné pohledy na prázdnotu, pomíjivost a konečnost jevů, věcí a bytostí, a věnuje se začátkům obsaženým v koncích.

Detail
Výtvarné umění

Igor Kitzberger - Zlatý věk

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava soch Igora Kitzbergera v galerii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Wona Wena. To be continued ...

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava mladé autorky Wona Wena v galeii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail