Jan Šafránek: Život kolem nás

11.03.2014 - 06.04.2014Výtvarné umění

Výstava Život kolem nás představuje Šafránkovy olejomalby a práce na papíře z let 2003–2014. Hlavním tématem je lidská figura, svět lidí

Běžný městský ruch, hemžení lidu na ulicích, všední práce a situace, které zobrazují prodavače odevzdaně nabízející zboží, pouliční umělce při svých exhibicích, spící recepční či bruslaře užívající si volné chvíle na pláních ledu. Muži, děti, krásky, stařeny, tlusťoši. Jakoby byli se svými životy stavěni do protikladu velkých příběhů dnešních hrdinů.

Narativnost obrazů a zachycení postav ustrnulých v akci vybízí k srovnání s reportážní fotografií, s dokumentárním popisem skutečnosti. U Šafránka se přitom jedná o zevšeobecnění určitého odpozorovaného jevu. Nezobrazuje konkrétní postavy, ale lidské charaktery, které skrze různé formy grimas, gest a oděvu neustále cizeluje. Z výrazů figur probleskují stereotypy životních postojů, jež se občas blíží díky spojení různých tradic a exotických prvků až k jakési metafoře globální společnosti.

K popření představy o realistickém popisu přispívá občasné zasazení figur do abstraktních prostorů nebo rozbití obrazové plochy plátna znásobením scén či přidáním určitého symbolického prvku. Oblíbený autorův motiv „obraz v obraze“, jenž se může nesčetněkrát násobit, odkazuje k renesanční představě obrazu jako „okna do světa“ a je mj. hrou se znázorňováním skutečnosti.

Autor zachycuje veřejný život společnosti již od poloviny šedesátých let. Tehdy to byly výjevy řečníků na stranických schůzích, vyslýchajících příslušníků Státní bezpečnosti, líbajících se delegací, které v sobě obsahovaly velkou dávku sarkasmu. Sžíravá kritika změnou politických a společenských okolností zmizela. Jan Šafránek je především pozorovatel. Je jedním z čumilů, kterého fascinuje lidský život a svět, jehož je součástí. Poskytuje svědectví o dnešní době, pro někoho možná odpudivé, nikoli však moralizující.03.06.2014 - 28.06.2014Olaf Hanel: Kolem dokola a jinak
11.03.2014 - 06.04.2014Jan Šafránek: Život kolem nás

Jan Šafránek: Život kolem nás - www.iUmeni.cz (11.03.2014)

Zpět na výpis
Art Antiques

Knižní novinka

Face book

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder