Jan Pícha & Lukáš Pohánka: #VVVNP

03.01.2017 - 03.03.2017Výtvarné umění

Výstava Jana Píchy a Lukáše Pohánka v Kavárně co nemá jméno (Stroupežnického 493/10, Praha Smíchov)

Co znamená #VVVNP? Jsou to 4 obrazy Jana Píchy a 4 obrazy Lukáše Pohánky Jsou to akryl na plátně, graffiti sprej a beton. Jsou to minimalismus a geometrie. Soulad a souhra. Je to souvislost. Je to abstrakce. Je to Vesmír. Je to všechno. A Všechno Ve Vesmíru Nemůžeš Pochopit.

Tím, co oba tvůrce spojuje a co je zároveň nejvýraznějším prvkem celé výstavy, je barevná geometrická abstrakce. Přemýšleli jste někdy o tom, co to opravdu znamená? Jako bychom abstrakci přijali za něco naprosto samozřejmého, všedního; za jakousi jistotu ve vnímání současného umění.

Zkuste v ploše zobrazit něco, co žádnou formu nemá… Abstrakce je plošná a bezpředmětná. Abstrakce nezná hloubku, a přesto odráží cosi pravdivě hlubokého. Abstrakce není ani dobrá ani špatná. Abstrakce je nepochopitelná. Abstrakce je prvotní myšlenka.

Co vidíme na obrazech Jana a Lukáše? Je na nich to, co na nich vidíme. Nesnažme se abstraktní obrazy luštit nebo chápat, začněme je prostě jen vnímat… Protože #VVVNP.

Jan Pícha se narodil v roce 1981 v Praze a vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Turnově v atelieru akademického sochaře Jaroslava Marka.
Já jeho #VVVNP obrazy vnímám jako VHLEDY. Konstruovanost nás přes optickou iluzi vidění reality tohoto světa zavádí daleko za subjektivní pohled až k nepopsatelnému řádu Vesmíru.

Lukáš Pohánka se narodil v roce 1985 v Martině na Slovensku. Vystudoval grafický design na univerzitě Teesside ve Velké Británii a na Prague College v Praze.
Lukášovy #VVVNP obrazy vnímám jako VÝHLEDY. Okna do plného života, kde skutečnost bývá mnohem barvitější, než jak nám ji ukazuje vlastní omezený pohled, a kde beton je pouze otevřenou pseudo-hranicí obou těchto světů.Jan Pícha & Lukáš Pohánka: #VVVNP - www.iUmeni.cz (03.01.2017)

Zpět na výpis
Art Antiques

Knižní novinka

Svatební košile - Kresby k básni K. J. Erbena

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder