Ivan Ouhel: Cesta světla a tmy

Výtvarné umění 27.3.2014 - 11.5.2014 • Zámek 144, P. O. Box 80, Hluboká nad Vltavou, Česká republika

Alšova jihočeská galerie přináší svým návštěvníkům velice výraznou a řadou let tvorby prověřenou osobnost české výtvarné scény starší generace – Ivana Ouhela.

Výstava vznikla ve spolupráci s Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem, kde proběhla první část výstavy pod kurátorskou taktovkou ředitelky PhDr. Aleny Expozice ve Wortnerově domě je však nově obohacena nejen o několik současných děl, ale i o díla ze 70. a 80. let. Ta mají dát divákovi možnost vysledovat základní prvky, které jsou společné v průřezu celé autorovi práce, dále také otevřít prostor pro vyhodnocení změn, ke kterým se Ivan Ouhel během svého uměleckého vývoje propracoval. Obsahově se autor především zaměřuje na téma krajiny. V jeho případě to však není „neživá krajina“, statická, jde o unikátní osobité uchopování, vnímání a prožívání krajiny. Na Ouhelových plátnech dostává krajina nový rozměr, a to nejen po stránce formální, ale i po stránce niterné, kdy autor krajinu prožívá po svém. Zároveň jde také o vnitřní prožívání fyzikálních a přírodních jevů a pochodů, téměř hmatatelné „fyziky“ jako takové. Oproti dřívější tvorbě můžeme vysledovat silnější geometrické tendence. Autor sám o své tvorbě posledních let říká: „Kombinace geometrie a uvolněné malby v mém díle byla už dříve, ale nyní postupně dochází k jakési krystalizaci tvarů a většímu příklonu ke geometrii. Ale je to těžké, není to setrvávání více u jedné nebo druhé možnosti.“ Na výstavě bude k vidění kolem čtyř desítek uměleckých děl, převážně olejomaleb a jedná se o první samostatnou výstavu Ivana Ouhela v AJG.

Ivan Ouhel: Cesta světla a tmy


Další události

Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail