Indrikis Gelzis / Slepé Zvuky

Vážení návštěvníci portálu iUmeni.cz,
vzhledem k aktuální situaci v souvislosti s šířením nemoci Covid-19 a nařízeními vlády se všechny galerie i ostatní instituce uzavřely, mnohé akce se přesouvají a jejich program bude pravděpodobně pozměněn. Je tedy možné, že již uveřejněný program není a nebude aktuální, proto si jej prosím vždy raději ověřte u dané instituce. Všechny změny se postupně pokusíme podchytit a zaktualizovat dle skutečného stavu. Naopak budeme více upozorňovat na akce, které se konají on-line, diskuse, články či reportáže.

Děkujeme za pochopení

14.11.2013 - 08.12.2013Výtvarné umění

Obraz a zvuk – vnímané dvěma odlišnými a zdánlivě nesouvisejícími smysly. Když si zakryjete uši, obraz se stává „němým“, když zavřete oči, zvuk „oslepne“.

Není pak možné spatřit zvuk obrazu, natož jej slyšet. Může se zdát, že obraz a zvuk si nejsou své existence vzájemně vědomy. Když zvuk dozní, zůstane jen akordeon, který však nedokáže vypovídat nic o zanikajících dozvucích, ani určit, kde znějí. Připadá mi, jako bych se nacházel mezi oběma jevy osamocen, neboť z pozorovaného obrazu nevychází žádný zvuk. Nejdůležitější je, abych si udržel na dohled dirigenta, který v tichosti přenáší neviditelný zvuk do krajiny mého osobního vidění.
(Indrikis Gelzis)Indrikis Gelzis / Slepé Zvuky - www.iUmeni.cz (14.11.2013)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Brno moderní II