Hommage à Mikuláš Medek

Výtvarné umění 11.9.2019 - 12.10.2019 • Mikulandská 7<br> Salvátorská 6, Praha, Česká republika

Další výstavou, jíž Galerie Zdeněk Sklenář otevírá podzimní výstavní sezonu, je Hommage à Mikuláš Medek.

Sedm obrazů, které jsou součástí národních dějin, pochází z rané tvorby Mikuláše Medka spjaté převážně s obdobím od 50. do 70. let. Nepochybným headlinem výstavy je legendární obraz Cranachovská nadlyrika s imperialistickou květinou. Obrazu předcházela fotografie jeho ženy Emily se stejným názvem, avšak bez květiny, pořízená v roce 1950. I k dalším prezentovaným obrazům se vážou velmi osobní a často až osudové příběhy ze života jednoho z nejvýznamnějších umělců – některé Medek schovával v gauči, jiné ve strachu ukryl před státní bezpečností do hromady uhlí, další rozřezal nožem. „Mé osobní vzpomínky k vystaveným obrazům jsou zprostředkované. Jedině zrod obrazu Anděl zlých ptáků jsem jako dospělá již vnímala osobně. Spojily se zde dva časté motivy – ptáci a andělé. Tento anděl však má křídla pouze schematická, velká ptačí hlava uprostřed s pravoúhlými prvky se pak objevuje i v jiných dílech. Anděl naopak má prázdnou hlavu tvaru kvádru. Vrací se zde rudé hrozivé ostny připomínající střepy na zdi z obrazu Křik z 50. let,“ říká dr. Eva Kosáková, dcera Mikuláše Medka. „Medek je fenomén, který byl součástí skupiny umělců, již jiná klíčová skupina, vedená Zdeňkem Sýkorou, neadorovala. Dnes visí ve stálé expozici Národní galerie nedaleko sebe a jistě by oba žasli. Navíc šokující růst cen obrazů Mikuláše Medka je povzbuzením pro všechny ty, kteří věří v sílu českého umění,“ říká galerista Zdeněk Sklenář.

Hommage à Mikuláš Medek

Program

Radost Půvab Slast
12.1.2023 - 31.12.2030


Další události

Výtvarné umění

KEES VISSER

3.5.2024 - 14.6.2024
Mikulov · Galerie Závodný

Výstava Keese Vissera v Galerii Závodný v Mikulově je vystavěna na jednoduchém konceptu: umožnit návštěvníkům zážitek z čistého a minimalistického pro …

Detail
Výtvarné umění

Výstava na zámku Belcredi

15.6.2024
Brno · Ateliér Studánka

Jednodenní happening – Velkolepá výstava představí díla všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují. Zahájení na nádvoří zámku v 15 hodin.

Detail
Výtvarné umění

CRASHTEST 13: REALITY CHECK

10.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Galerie Jilská 14

Výstava vzniká pod záštitou kurátorského semináře CRASHTEST na ÚDKU KTF Univerzity Karlovy ve spolupráci s galerií Jilská 14.

Detail
Výtvarné umění

Jiří Slíva – Franz Kafka v grafice

6.5.2024 - 15.6.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Kafku mě baví číst stále znovu. Říkám ‘baví’, a přitom si uvědomuji výrok Milana Kundery, že Kafka pro nás netrpěl, Kafka se pro nás bavil…

Detail
Výtvarné umění

Prostor pro světlo - Eva Brodská

2.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Entrance Gallery

První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské.

Detail