Helena Hankeová / Krajiny tam i tady

04.02.2016 - 27.03.2016Výtvarné umění

Malou výstavou představujeme tvorbu Heleny Hankeové, studentky 4. ročníku knižního designu na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Vyrůstala ve výtvarnické rodině. Hodonínskému publiku je znám především její otec, sochař Radim Hanke, který 4 roky působil na hodonínské uměleckoprůmyslové škole. I když v jejích malbách bychom našli spíše ozvěny rukopisu její matky Aleny. Stejně tak jako oba rodiče studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kde za svou maturitní práci – knižní objekt s názvem Krajina – získává čestné uznání v celostátní soutěži Grafika roku. O tři roky později pak získává ocenění děkana Fakulty umění za mimořádnou úroveň bakalářské práce. Jedná se o soubor tří povídkových knih Oty Pavla. Knihy zpracovávala jako poctu tomuto skvělému českému spisovateli. Vytváří akvarelové ilustrace a celý design knižního souboru, ve kterém touží vyjádřit citlivou a dobrotivou povahu autora.
Na výstavě dále představujeme ukázky dalších realizací: krátkou komiksově zpracovanou povídku Nikolaje Vasilijeviče Gogola – Portrét, knihu Hlad od Knuta Hamsuna či autorský časopis Nelida – Naše lidové umění nebo Bretaňský skicář zaznamenávající dojmy z její studijní cesty po Francii. Hlavním těžištěm této drobné výstavy jsou však malby inspirované poezií Ledové hory, Chan-Šan. Budhistický mistr Chan-Šan psal své verše na bambusy, stromy a skály a na stěny venkovských stavení. Jen péčí osvíceného guvernéra místní prefektury se verše tohoto – na první pohled bláznivého žebráka – podařilo zachovat. Stejně jako Chan-Šanovi básně jsou i akvarely Heleny Hankeové úsporné, prosté. Využívá přirozených vlastností rozpíjení barvy do vlhkého podkladu k vyjádření kvality krajinných celků – lesů, skal, oblohy, čímž se odhaluje její bravurní zvládnutí této techniky. Členitá krajina, vysoké homole a strmá údolí horských masivů v prefektuře Tchaj-Čou vybízejí po staletí k pokornému usebrání a pohled na úchvatnou krásu přírody k pohledu do vlastního nitra. Jak říká básníkHelena Hankeová / Krajiny tam i tady - www.iUmeni.cz (04.02.2016)

Zpět na výpis
Art Antiques

Knižní novinka

Památník bible Kralické

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder