Geometria rare anima est - Štěpán Málek

Výtvarné umění 7.3.2018 - 29.4.2018 • Znojemská 1089/4, Jihlava, Česká republika

Výstava sochaře, malíře, pedagoga kurátora, předsedy uměleckého spolku KK3 Štěpán Málek

Málek se narodil v roce 1966 v Chlumci nad Cidlinou a po dokončení střední umělecké průmyslovky v nedalekých Hořicích pokračoval ve studiích nejdříve na pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením profesorů Stanislava Kolíbala, Huga Demartiniho a Jindřicha Zeithammla, jejichž blízký vztah k čistým, geometrickým formám významně pomohl dotvářet Málkův výtvarný jazyk. Ten je pevně vymezený přísnými geometrickými pravidly. V Málkově geometrii ale nepřevládá formální strohost, ale naopak ho vyplňují jemné nuance, detaily a rozjímavé dialogy mezi hmotou, prostorem a barvou. V jeho dílech dominuje lehkost i pokora. Bez jakékoli okázalosti si pohrává se vztahy barevných ploch s kresbou, nalezenými objekty a puristicky narýsovanými tvary či rozličnými materiály jako kov, kámen, dřevo i papír. Nezdráhá se však ani použít lepenku, dřevotřísku či zrcadla. Málkova díla jsou harmonickou souhrou jednotlivých elementů, které ve vzájemných souvislostech vytváří jedinečný svět s vlastními zákony. Je to precizně vystavěný systém, v němž má každý prvek své místo a stejnou měrou přispívá ke vše sjednocující harmonii.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail