Film - obraz. Obraz - film

20.10.2014 - 16.11.2014Výtvarné umění

Vystavující umělci Dalibor Chatrný Václav Krůček Vladimír Merta Petr Písařík Daniel Pitín Jakub Hošek Ondřej Brody Branislav Štěpánek

Rozhraní mezi různými tvůrčími oblastmi se již před časem stalo přitažlivým tématem, které se v některých projektech objevilo v mezinárodních souvislostech. V poměrně širokém názorovém poli se samozřejmě týká i českých a slovenských umělců. Řada z nich se inspiruje filmem a pracuje s ním rozdílnými způsoby. Někteří si z něj berou motivy, vytvářejí z vybraných a pro ně zásadních momentů série, čímž se příběh soustřeďuje do několika nejvýraznějších bodů. Jiní vycházejí přímo z charakteru filmového pásu, z něhož vznikají působivé kompozice, které získávají další významy a naznačují nové vztahy. Další směřují k abstraktním filmům na základě svých výtvarných pokusů a spojují je s experimentální hudbou. Řada filmařů naopak uplatňuje výtvarné cítění, které může být někdy důležitější než samotný děj. Jejich snímky mají v každém okamžiku přesně propočtenou kompozici nebo naopak vycházejí z neustálé improvizace. Tak se obě umělecké sféry ovlivňují, sbližují a prolínají.

Chci však ještě připomenout, že i divadelníci se někdy inspirují filmovými příběhy i výrazovými prostředky nebo výtvarníci divadlem, takže prorůstání různých uměleckých oblastí zůstává stále aktuální a rozšířuje se dalšími směry.Film - obraz. Obraz - film - www.iUmeni.cz (20.10.2014)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Sakrálne umenie