Dušan Tejkal

Sochy 15.9.2016 - 26.10.2016 • Pekařská 52, Brno, Česká republika

Výstava dřevěných plastik Dušana Tejkala

Dušan Tejkal žije a tvoří v Brně, kde se v dubnu v roce 1947 narodil.
Jeho výtvarný projev se odehrává v periodách různých okruhů zájmu – volné grafické techniky, kovové a kožené šperky, dózy z kůže, kožené knižní vazby, kožené reliéfy, užitá firemní a reklamní grafika.

V posledních 20 letech převládají v jeho tvorbě dřevěné plastiky. Dřevem se zabývá s přestávkami od mládí. Od začátku experimentuje s polychromií za použití různých druhů mořidel, které nenásilně doplňují dřevo, nebo naopak, kde je dřevo zcela popřeno s důrazem na tvar plastiky. Většina objektů je abstraktní, občas ale i figurální jako např. plastika Fotograf nebo Modrá.

Používá téměř výhradně tvrdé dřevo, především akát pro jeho houževnatost a barvu. Některé plastiky v ateliéru má rozpracovány řadu let, postupně se k nim vrací a dodělává.

Poslední série dřevěných plastik pochází z tzv. „kuličkového období“, které spočívá v doplňování dřevěných plastik mosazí, především mosaznými leštěnými koulemi.

Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách Moravské galerie v Brně i v soukromých sbírkách u nás i ve světě. Je členem Unie výtvarných umělců České republiky a uměleckého sdružení Art-kolegium. Uskutečnil mnoho autorských výstav a účastnil se společných výstav v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu a dalších zemích.

Galerie Pekařská

Galerie Pekařská - logo

Další události

Výtvarné umění

Dagmar Mezricky – Grafika

30.1.2024 - 27.2.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava grafičky a malířky Dagmar Mezricky v Galerii Art Chrudim

Detail
Fotografie

Alena Borková Island – ostrovní klenot o …

12.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Malá galerie

fotografie

Detail
Výtvarné umění

Vladimír Kiseljov - SRDNATOST

11.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Muzeum města Brna

Vidíme zde téma iniciace, překročení hranice do duchovního světa, kontaktu se svým duchem a vášní, planoucí jako oheň v Grálu. Autor se nechal inspiro …

Detail
Výtvarné umění

Lenka Kamínková – výstava kreseb

5.1.2024 - 29.2.2024
· iUmeni.cz

Obecní knihovna Střelice Vás zve na výstavu kreseb Lenky Kamínkové. Výstava je tvořena ilustracemi pro papírové divadlo kamishibai. Výstava potrvá cel …

Detail
Výtvarné umění

Vánoce v Galerii 12

9.12.2023 - 29.2.2024
Náměšť nad Oslavou · Galerie 12

Michal Halva – obrazy, Pavel Tasovský a Pavel Tasovský ml. - kovové objekty

Detail