DĚTEM NA MÍRU

Užitné umění 29.11.2023 - 2.6.2024 • ul. 17. listopadu 2, Praha, Česká republika

Výstava představuje ukázky tvorby dvacítky významných návrhářů pro děti předškolního a mladšího školního věku v socialistickém Československu z oblasti designu nábytku, hraček a užité grafiky.

Mnoho exponátů, především dřevěných a textilních hraček a nábytkových souborů, uvidí návštěvníci vůbec poprvé, protože se zachovaly pouze v podobě prototypů a do sériové výroby se nedostaly. Znárodněná výroba nedokázala reagovat na přání a potřeby zákazníků a kvalitní a zajímavé návrhy šité „dětem na míru“ zůstávaly v šuplíku návrhářů či výzkumných institucí. V lepším případě se podle vybraných návrhů vyráběly limitované série pro jesle a mateřské školy. Druhou skupinu exponátů tvoří plastové hračky, hračky z produkce českého i slovenského ÚLUV, papírové vystřihovánky a dětské knihy, které se daly v obchodech běžně koupit, ale jejich design je natolik výjimečný, že by bez nich nešlo československou tvorbu pro děti v období 50.–80. let 20. století prezentovat. Jádro výstavy tvoří exponáty ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, doplněné o důležité ukázky tvorby vybraných autorů z dalších muzeí i ze soukromých sbírek z České republiky a ze Slovenska. Autorů, kteří ve svých návrzích zohledňovali dětská specifika a potřeby, bylo ve sledovaném období více, v komorním prostoru Harmincovy síně ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě je možné představit pouze několik z nich.

DĚTEM NA MÍRU


Další události

Výtvarné umění

KEES VISSER

3.5.2024 - 14.6.2024
Mikulov · Galerie Závodný

Výstava Keese Vissera v Galerii Závodný v Mikulově je vystavěna na jednoduchém konceptu: umožnit návštěvníkům zážitek z čistého a minimalistického pro …

Detail
Výtvarné umění

Výstava na zámku Belcredi

15.6.2024
Brno · Ateliér Studánka

Jednodenní happening – Velkolepá výstava představí díla všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují. Zahájení na nádvoří zámku v 15 hodin.

Detail
Výtvarné umění

CRASHTEST 13: REALITY CHECK

10.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Galerie Jilská 14

Výstava vzniká pod záštitou kurátorského semináře CRASHTEST na ÚDKU KTF Univerzity Karlovy ve spolupráci s galerií Jilská 14.

Detail
Výtvarné umění

Jiří Slíva – Franz Kafka v grafice

6.5.2024 - 15.6.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Kafku mě baví číst stále znovu. Říkám ‘baví’, a přitom si uvědomuji výrok Milana Kundery, že Kafka pro nás netrpěl, Kafka se pro nás bavil…

Detail
Výtvarné umění

Prostor pro světlo - Eva Brodská

2.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Entrance Gallery

První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské.

Detail