Darja Čančíková – Předmětový katalog

Výtvarné umění 6.3.2017 - 30.4.2017 • Poupětova 1, Praha, Česká republika

Výstava představující osobní památníčky probíhá v prostoru Archivu výtvarného umění v rámci projektu Polička/Shelf .

Darja Čančíková je ilustrátorka a malířka pocházející z Moskvy (*1982) od roku 2000 žijící v Praze. Předmětový katalog Darji Čančíkové není ani knihou, ani obyčejnou kartotékou. Z hlediska uměnovědy bychom jej mohli zařadit mezi knihy-objekty, protože jde skutečně o objekt knihu pouze připomínající, umožňující listování a čtení, formálně jí ale nepodobný.

Na jednotlivých lepenkových destičkách jsou kvaší zachyceny obrazy z domova a z dětství. Jednotlivé karty pak autorka pojmenovala a dle názvů zařadila do krabice. Vzpomínka na cestu metrem se tak dostala po bok například mušlím, mříži, mostu, zakázané masce a nám neznámé Marje, která spí. Mohla bych jmenovat dále, ale nač? Zpodobněné věci, situace a lidé mají souvislost pouze v paměti Darji Čančíkové. Náhodný divák nemůže ucítit chuť Sušenek na cestu, netuší, co vidí na obrázku Naproti, a pokud se mu vybaví Zahrada u Natálie, bude nepochybně jinak barevná.

Obrazy v kartotéce jsou osobní a pro nás cizí nečitelné. Vnímáme pouze atmosféru stesku. Je to zvláštní druh smutku a nostalgie, pro kterou Rusové používají vlastní výraz chandra. Ke svému lpění na kořenech a minulosti se Darja přiznává − a na Kartotéku navazuje také v pozdější diplomové práci, volném cyklu třinácti grafických listů nazvaném symbolicky STESZKY.

Další události

Výtvarné umění

Neodvracej zrak

20.2.2024 - 10.3.2024
Praha · Galerie kritiků – Palác Adria

Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků / Galerie kritiků Vás srdečně zve na výstavu.

Detail
Výtvarné umění

Daniel Klose – Kdo unikne

14.2.2024 - 10.3.2024
Praha · Nová Síň

Výstava Daniela Klose v Galerii Nová síň

Detail
Výtvarné umění

Wang Xin – V temné jeskyni

2.2.2024 - 10.3.2024
Karlovy Vary · Galerie umění Karlovy Vary

Čínská umělkyně Wang Xin se představuje v Čechách poprvé. Originální figurální kompozice osobitým způsobem reflektují bytí na hranici mezi skutečným j …

Detail
Výtvarné umění

IVO SUMEC / Člověčí věci

17.1.2024 - 10.3.2024
Ostrava · Galerie výtvarného umění v Ostravě

Výstava Ivo Sumce v GVUO

Detail
Výtvarné umění

Jindřich BOŠKA / František DÖRFL: Stálos …

9.12.2023 - 10.3.2024
Praha · Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových

Jedním z výrazných fenoménů českého, potažmo československého poválečného umění byl Klub konkrétistů, který sdružoval umělce se zájmem o geometrickou …

Detail