Daniel Vlček

Výtvarné umění 25.1.2014 - 8.3.2014 • Krizkovskeho 10, Praha, Česká republika

Pokud nahráváte novou smyčku pozpátku, bude v paměti dál uložena ve směru vpřed, ale bude se chovat, jako by byla uložena obráceně.

Pro výtvarné uvažování Daniela Vlčka je klíčová zkušenost s komponováním hudby a elektronickými nástroji. V posledních letech se sice profiloval jako malíř, při malování ale vychází právě z principů odpozorovaných ze soudobé eletronické hudby jako specifického systému utřídění zvuků. Samply, sekvence, smyčky, repetitivní struktury, kombinace cyklických a lineární úseků... Vlček patří k post-tekno generaci současných třicátníků, kteří se rozhodli přenést komplexní zkušenost se životním stylem a estetikou subkultury do sféry současného umění.

Po letech strávených „politickým harassmentem“ s audiovizuální skupinou Groupe Guma Guar, rozkročenou právě mezi institucializovanou uměleckou scénou a tekno subkulturou, Vlček odsunul stranou aktivistickou, protestně-kritickou dikci a upřel pozornost k abstraktnějším zkušenostem smyslové povahy. Jeho obrazy a audiovizuální instalace se recipienta mají dotknout jako konkrétní časová struktura - zavíjený, rozvíjený, nebo pozastavený čas – a přímo ovlivnit chod jeho vědomí.
Spojitost s psychedelickými bannery z tekno parties – vizuálními stimulanty už tak nadopované mysli – by u Vlčkova „op-artu“ vůbec nemusela být zjevná, nebýt vrstvy konkrétnějších referencí k elektronické hudbě. Ať ji se jedná o vyrývání geometrického vzoru podle šablony z vinylové desky nebo o instalace z elektronických nástrojů a zvukových aparatur, splňují Vlčkovu podmínku hledat obecnější principy uvnitř konkrétních kulturních podmínek, v nich splývají lidská mysl a technika.

Další události

Výtvarné umění

Dagmar Mezricky – Grafika

30.1.2024 - 27.2.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava grafičky a malířky Dagmar Mezricky v Galerii Art Chrudim

Detail
Fotografie

Alena Borková Island – ostrovní klenot o …

12.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Malá galerie

fotografie

Detail
Výtvarné umění

Vladimír Kiseljov - SRDNATOST

11.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Muzeum města Brna

Vidíme zde téma iniciace, překročení hranice do duchovního světa, kontaktu se svým duchem a vášní, planoucí jako oheň v Grálu. Autor se nechal inspiro …

Detail
Výtvarné umění

Lenka Kamínková – výstava kreseb

5.1.2024 - 29.2.2024
· iUmeni.cz

Obecní knihovna Střelice Vás zve na výstavu kreseb Lenky Kamínkové. Výstava je tvořena ilustracemi pro papírové divadlo kamishibai. Výstava potrvá cel …

Detail
Výtvarné umění

Vánoce v Galerii 12

9.12.2023 - 29.2.2024
Náměšť nad Oslavou · Galerie 12

Michal Halva – obrazy, Pavel Tasovský a Pavel Tasovský ml. - kovové objekty

Detail