CUBA EN VIVO

Fotografie 22.1.2016 - 4.4.2016 • Poupětova 1, Praha, Česká republika

Česká fotografka Iveta Kopicová představuje ve spolupráci s centrem DOX projekt zaměřený na současné kubánské umění.

Pětice výtvarníků, která se představí na výstavě CUBA EN VIVO (Kuba na živo), reprezentuje Kubánce/umělce, kteří nechtějí utíkat. Traumata, která prožívají, materiální nedostatek nebo politická zklamání vnímají jako výzvu pro svou práci. Vlastenectví dokáže být na Kubě daleko silnější, než známe my, Češi… Yo soy Cubano /Já jsem Kubánec/…je hrdé sebeurčení.

Kuba prochází v posledních letech významnou transformací. Jednotlivé světové státy s Kubou znovu navazují vztahy, ale politicky se v zemi nic nezměnilo. Lidé, ze strachu, že jde čistě o výhodný prodej země, utíkají. V letošním roce opustil ostrov největší počet obyvatel za poslední desetiletí. Umění je v Havaně velkým společenským tématem. Existuje tu mnoho státem podporovaných výtvarných dílen. Zároveň je zde přítomná silná nezávislá scéna, živená potřebou odlišit se, jít k podstatě věci, nesmiřovat se. Obzvlášť mladí lidé jsou plni energie a hledají cestu ke svobodě projevu bez ohledu na komerční úspěch.

Do jaké míry se tato energie změní v konfrontaci s váhavým otevíráním se světu? Současný dialog mezi USA a stávající garniturou je možná jen cestou ke komerci, nikoli ke svobodě. Pro řadu výtvarníků jsou tyto změny spíše ekonomickou kolaborací, dalším vazalstvím, tentokrát jiného druhu. Vystavující umělce spojuje potřeba vymezit se, jak proti stávající diktatuře, tak proti plíživé komercionalizaci bez záruky osobních svobod.

Další události

Výtvarné umění

Dagmar Mezricky – Grafika

30.1.2024 - 27.2.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava grafičky a malířky Dagmar Mezricky v Galerii Art Chrudim

Detail
Fotografie

Alena Borková Island – ostrovní klenot o …

12.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Malá galerie

fotografie

Detail
Výtvarné umění

Vladimír Kiseljov - SRDNATOST

11.1.2024 - 29.2.2024
Brno · Muzeum města Brna

Vidíme zde téma iniciace, překročení hranice do duchovního světa, kontaktu se svým duchem a vášní, planoucí jako oheň v Grálu. Autor se nechal inspiro …

Detail
Výtvarné umění

Lenka Kamínková – výstava kreseb

5.1.2024 - 29.2.2024
· iUmeni.cz

Obecní knihovna Střelice Vás zve na výstavu kreseb Lenky Kamínkové. Výstava je tvořena ilustracemi pro papírové divadlo kamishibai. Výstava potrvá cel …

Detail
Výtvarné umění

Vánoce v Galerii 12

9.12.2023 - 29.2.2024
Náměšť nad Oslavou · Galerie 12

Michal Halva – obrazy, Pavel Tasovský a Pavel Tasovský ml. - kovové objekty

Detail