České moderní umění ze sbírky Pavla Čáslavy

Výtvarné umění 10.2.2015 - 12.4.2015 • Dominikánská 9, Brno, Česká republika

Výstava patří k projektům, kterými Dům umění systematicky mapuje a představuje existenci velkých soukromých sbírek umění v Brně.

Představuje výběr z početného souboru obrazů, kreseb a soch, který se utvářel v průběhu uplynulých deseti let na základě dvou názorových okruhů. Jeden z nich zahrnuje díla představitelů meziválečné klasické moderny (E. Filla, A. Procházka, O. Gutfreund, O. Kubín, J. Král, V. Špála, F. Foltýn, J. Bauch, V. Makovský, F. Tichý a další.). Druhý sbírkový okruh se soustřeďuje převážně na tvorbu brněnských umělců z let po druhé světové válce, ať už byli členy tvůrčích skupin nebo usilovali dospět k modernímu projevu na vlastní pěst (B. Lacina, V. Zykmund, F. Kaláb, B. Matal, J. Kubíček, P. Navrátil, A. Širůček, V. Drápal, S. Lacinová, M. Šimorda, D. Chatrný, M. Štolfa a další.). Výsledky soustavné akviziční aktivity Pavla Čáslavy tak nabízejí pozoruhodný pohled na tvůrčí odkaz několika uměleckých generací. Zároveň se hlásí k tradici soukromého sběratelství, které v kulturním životě města Brna sehrálo nezanedbatelnou úlohu.

Další události

Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail
Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail