Černá Marie

25.05.2016 - 16.07.2016Výtvarné umění

Galerie VIPER Vás zve na výstavu Černá Marie / Black Maria

Vývoj umění pohyblivého obrazu dospěl do zevšednělé různorodosti prezentačních modů, jakými jsou filmový nebo galerijní prostor, televize nebo grafický design přehrávačů mobilních zařízení. Například architekt a designér Frederick Kiesler spatřoval technologickou budoucnost pohyblivých obrazů v projekci na oblaka, v 50. letech 20. století mluvil o filmovém prostoru s projekcí nekonečného fimu.

Příklady použité pro výstavu vychází ze skic a plánů k prostorům budov a instalacím, které byly určeny k projekci pohyblivých obrazů během více jak stovky let. Dohromady bude představeno šestnáct ilustrovaných projektů, které se budou střídat po dvojicích v průběhu osmi týdnů.

Název výstavy Černá Marie odkazuje k prvnímu filmovému studiu přizpůsobenému natáčení filmů pro kinetoskop, které postavil americký vynálezce Thomas Alva Edison v New Jersey v letech 1892–1893.

Doprovodný program se bude odehrávat každý čtvrtek po celou dobu výstavy, a to formou přednášek, diskusí, prezentací umělců či projekcí.

Koncepce: Martin Mazanec
Instalační řešení: Dominik GajarskýČerná Marie - www.iUmeni.cz (25.05.2016)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie