Bohdan Kopecký - Vladyka z bídy

02.07.2016 - 02.10.2016Výtvarné umění

Výstava představí průřez celoživotní tvorbou akademického malíře a litomyšlského rodáka, který se nejen svými dílem, ale i životem nesmazatelně zapsal do dějin Litomyšle.

Prezentována budou jeho ikonická díla zachycující krajinu Mostecka, ale i drobnější práce, které vytvářel pro potěšení svých litomyšlských přátel, opomenuta nebude ani autorova bohatá ilustrátorská činnost.

Bohdan Kopecký (1928–2010) vystudoval akademii výtvarných umění, v 50. letech byl nucen nastoupit vojenskou službu u PTP v Záluží u Mostu jako horník, a právě lidskou rukou zdevastované prostředí se stalo jeho inspirací. Expresivně pojednané obrazy krajin rozdrásaných těžbou uhlí se plní baladičností a symbolickou snovostí obracející se k dějům a životu uprostřed uhelných hald. Na konci 70. let musel Kopecký severní Čechy opustit, natrvalo se vrátil do Litomyšle. Odchodem z Mostecka se uzavřela nejen jedna jeho životní, ale i umělecká etapa. V novém prostředí jako by nenacházel inspiraci, maluje jen výjimečně. Novou vzpruhu pro jeho tvorbu přinese návštěva Kanárských ostrovů a Havaje. Obrazy lávových polí znázorňující neustálou proměnu sopečné krajiny tak uzavírají tvorbu Bohdana Kopeckého, která se doslova i symbolicky neustále obracela pod povrch Země a hledala v jejích hlubinách. K výstavě je ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli a nakladatelstvím Arbor vitae vydána publikace Vladyka z Bídy. Malíř a Litomyšlan Bohdan Kopecký.04.06.2022 - 18.09.2022Ludvika Smrčková

Bohdan Kopecký - Vladyka z bídy - www.iUmeni.cz (02.07.2016)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Ivo Sumec / Malba / Painting 2011-2018