Bedřich Dlouhý / Reminiscence

Výtvarné umění 20.11.2017 - 26.11.2017 • Očkova 5, Roudnice nad Labem, Česká republika

Ve výstavním cyklu Osobnosti obracíme již mnoho let pozornost k výrazným postavám soudobé české výtvarné scény. 

Nejinak tomu bude i v roce 2017, kdy ve foyer roudnické jízdárny představíme formou výstavy jednoho obrazu pozdní tvorbu významného malíře, spoluzakladatele volného uskupení studentů uměleckých vysokých škol Šmidrové, profesora Akademie výtvarných umění v Praze, Bedřicha Dlouhého (*1932). Stejně jako v programovém plánu skupiny, tak také v tvorbě Bedřicha Dlouhého spatřujeme prvky fantaskní poetiky, absurdní grotesky, ale i romanticky laděných parafrází, spojených s precizní, až veristickou malbou. Výrazné místo v autorově tvorbě zaujímají asambláže, často doplněné iluzivní malbou, kresbou či informelními strukturami, v nichž mohl být naplno využit potenciál šmidrovské estetiky divnosti. Právě díky osobitému daru nahlížet do světa fantazie a zejména mistrovskému ovládnutí techniky malby se však Bedřich Dlouhý v mnohém přibližuje klasické malbě barokních umělců. Tento příznačný obrat k citacím, parafrázím a reminiscencím děl starých mistrů rozvíjený autorem od osmdesátých let minulého století je jasně patrný i na představeném díle s příznačným názvem Reminiscence (2006). Malíř se zde v šerosvitném autoportrétu zachytil skrytý za srostlicí bizarních předmětů připomínajících inventář alchymistické laboratoře, ale také jeho vlastní asambláže skrytých tělesných mechanismů ze šedesátých až osmdesátých let. Při pohledu na dílo nám ihned vytane na mysl slavný pozdní Autoportrét (1660) Rembrandta van Rijn z pařížského Louvru. Bedřich Dlouhý daroval tuto sumu své bohaté malířské dráhy Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail