Ateliér tělového designu FAVU Avant – Garden

Nová média 17.1.2019 - 24.2.2019 • Malinovského nám. 2, Brno, Česká republika

Avant-garden je doprovodným programem k výstavě Feministická avantgarda, který připravil Ateliér tělového designu (ATD) FaVU v Brně pod vedením Lenky Klodová a Karolíny Kohoutkové.

Pro program ATD v jeho orientaci na otázky těla a tělesnosti ve výtvarném umění a jeho přesazích je tvorba umělkyň 70. let, vázající se k druhé vlně feminismu, jedním ze stěžejních východisek. Témata, metody a umělecké strategie, které tyto umělkyně objevily a uvedly do výtvarného umění, stále mají své místo i v osobní ontogenezi mladých adeptek a adeptů umění. Našim příspěvkem k výstavě je malá doprovodná výstava, která se k hlavní přehlídce vztahuje na základě přijetí jejího kánonu jako historického východiska a zároveň je s hlavní výstavou v mnoha parametrech kontrastní. Oproti hlavní výstavě, na které jsou prezentovaná díla již etablovaných starších umělkyň konkrétního historického úseku, zde ukážeme několik prací umělkyň nejmladší generace, které se o svůj vstup do instituce profesionálního umění teprve ucházejí. Oproti globálnímu záběru výstavy ukazujeme vzorek lokální tvorby. Oproti kurátorsky udržené čistotě feministického programu v dílech v hlavní výstavě se v naší výstavě feministická agenda připomíná latentnějšími formami, např. jako opomíjená šance na společenskou změnu tváří v tvář současnému environmentálnímu existencialismu.

Další události

Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail
Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail