Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo

Architektura 3.4.2015 - 7.6.2015 • Jurečkova 9, Ostrava, Česká republika

Tato přehlídka je vůbec první výstavou o díle Alfreda Neumanna (1900–1968), světově známého architekta spjatého s Československem a s Brnem

Neumann se prosadil v 60. letech v Izraeli, ale jeho originální architektura stála stranou tehdejšího kánonu tzv. mezinárodního stylu. Vyhnul se funkcionalistickému a ortogonálnímu výrazu a rozhodl se pro geometrii mnohostěnů, u níž se tradiční architektonické zásady prolínají s novými výrazovými způsoby. Díky jedinečným ukázkám jeho nejproslulejších staveb vnáší výstava světlo do Neumannovy expresivní architektury a metodologie designu. Vypráví různými prostředky o Neumannově architektuře a představuje dosud nezveřejněné fotografie, architektonické výkresy a modely ve velkém i menším měřítku, které byly zhotoveny zvlášť pro tuto příležitost. V galerii budou zbudovány čtyři prostorové modely podle Neumannových nejproslulejších projektů v takovém měřítku, aby jimi návštěvníci mohli procházet a získat vlastní autentický dojem z architektonických geometrií a prostorů. Výstavu doplňuje Neumannova osobní korespondence, fotografie, malby a skici.
Nebýt složité doby, v níž žil a tvořil, proslul by zřejmě Alfred Neumann již dávno jako nejslavnější „český“ tvůrce a teoretik moderní architektury. Jeho teorie, vize a profesní úspěchy byly ale překryty nánosy zapomnění. Nyní opět pozvolna poodhalujeme jeho genialitu a s odstupem několika desetiletí jsme schopni pochopit a plně docenit jeho klíčový význam pro dějiny moderního umění.

Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo


Další události

Fotografie

Pavel Talich: Strkov

12.4.2024 - 23.5.2024
České Budějovice · Galerie Hrozen

Výstava Pavla Talicha v kavárně biografu Kotva

Detail
Výtvarné umění

Future is Best of ’24!: Místo v budoucno …

9.5.2024 - 24.5.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Budoucnost je často vnímána jako sci-fi struktura soupeřící s lidskými vlastnostmi, spíše než jako vývoj předurčených výsledků.

Detail
Výtvarné umění

Malba 80./90.let – výběr z galerie

7.5.2024 - 24.5.2024
Praha · Etcetera Art

David Mainer, Titlová, Žáček a další

Detail
Výtvarné umění

Předaukční výstava k jarní aukci

29.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Galerie Kodl

Předaukční výstava k jarní aukci. Aukce výtvarného umění proběhne ve Velkém sále Žofína a online na Artslimit.com.

Detail
Výtvarné umění

K2: RADU BĂIEŞ & LAURENTIU ZBÎRCEA

23.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Bold Gallery

S potěšením Vás zveme na výstavu dvou umělců tzv. "klužské školy" Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Detail