Antonín Slavíček - Kameničky

Výtvarné umění 11.9.2014 - 9.11.2014 • Goethova stezka 6, Karlovy Vary, Česká republika

Hlavním motivem výstavy nejznámějšího českého krajináře Antonína Slavíčka (1870 - 1910) je jeho pobyt v Kameničkách u Hlinska.

Malíř Antonín Slavíček byl jedním z vrcholných představitelů českého umění přelomu 19. a 20. století. Vyšel z odkazu náladového krajinářského realismu, ale již roku 1898 začal tvořit obrazy barevnou skvrnou, která vyvolává dojem pohybu a víření. Byl mistrem v zachycení světla a stínu. V pozdějších pracích je patrné uvolňování rukopisu. „Čtyři léta (1903 až 1906) byla jeho hlavní inspirací krajina Českomoravské vysočiny a Železných hor, zejména malá vesnice nedaleko Hlinska – Kameničky. Výsledkem jeho kameničkovských pobytů jsou desítky obrazů, které považujeme za klíčová díla českého krajinářství,“ říká autorka výstavy a znalkyně Slavíčkova díla Jana Orlíková. Výstava je zaměřena na vymezené období pobytu Antonína Slavíčka na Vysočině, kam za ním zajížděli přátelé i z řad umělců (mj. Otakar Nejedlý, Angelo Zeyer, Herbert Masaryk) a spolu s ním vnímali a prožívali krajinu i nelehký život drsného kraje. Zdánlivě klasické téma krajinomalby ukazuje nový impuls Slavíčkovy tvorby. „Tady začíná další etapa Slavíčkovy cesty. Úporná snaha po opravdovosti a hledání jejího výtvarného ekvivalentu. Už v prvním roce si z Kameniček přináší řadu obrazů a v pražském ateliéru k nim, na základě poznámek, přibývají další. V Kameničkách a okolí ho především zaujalo vysoké nebe, typické osamělé stromy na okrajích cest, břízky i jeřabiny, téměř vždy rozevláté a očesané větrem, měkké terénní vlny a táhlé svahy. Desítky obrazů vznikají i v následujících dvou letech. Teprve na konci roku 1905 cítí, že je potřeba dát kraji sbohem. Tento kraj změnil jeho paletu – přinesl zemité tóny a vypěstoval jeho smysl pro oblohu, její pozoruhodnou krásu.“ (Jana Orlíková) Největší soubory obrazů zapůjčila Národní galerie v Praze a Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, zahrnta jsou rovněž díla ze soukromých sbírek, některá jsou prezentována poprvé. Výstava je realizována ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích, která vydala k výstavě katalog.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail