Alex Beran / Zlínské odpoledne

05.02.2015 - 05.04.2015Fotografie

Zlínský zámek vystaví fotografie Alexe Berana, které nabízí netypický pohled na starý, nebaťovský Zlín.

Působení Alexe Berana ve Zlíně během 2. světové války, kdy navštěvoval Školu umění, výrazně ovlivnilo další směřování jeho tvorby. Právě soubor fotografií „Zlínské odpoledne“ vycházel z literárních zdrojů, s nimiž se Alex Beran a jeho spolužáci seznámili díky některým pedagogům, kteří měli (i přes složité válečné období) odvahu probouzet zájem studentů o moderní umění. Beran tak našel velkou inspiraci v publikaci pařížského fotografa Eugène Atgeta nebo monografii Štyrský a Toyen. „Pestrou škálu motivů z obou knih Alex Beran syntetizoval ve svém Zlínském odpoledni, kde se kromě opuštěných zákoutí, fragmentů výkladních skříní, branek, dvorků a skladišť dominantně objevují také sugestivní scény ze starého zlínského hřbitova nebo cirkusového prostředí,“ uvádí kurátor výstavy Vít Jakubíček.
Druhou část expozice tvoří fotogramy, kterým se Alex Beran věnoval během „zlínských odpolední“, v době svého volna. „Citlivá práce se světlem, využívání optických kvalit fotografie, nově objevená předmětnost a touha po experimentu s moderním výtvarným médiem je pak patrná v celém rozsáhlém souboru fotogramů, který snad nejvíce přibližuje dílo Alexe Berana meziválečné avantgardě,“ doplňuje Vít Jakubíček.

Výstava „Zlínské odpoledne“ Alexe Berana v galerii zlínského zámku je přístupná ZDARMA až do 5. dubna, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.czAlex Beran / Zlínské odpoledne - www.iUmeni.cz (05.02.2015)

Zpět na výpis
Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Galerie moderního (č)umění