Adam Dostál - Ikony přírody

Výtvarné umění 3.2.2016 - 28.2.2016 • Sobotín 154, Šumperk, Česká republika

Pro Adama je stálým zdrojem motivů malby příroda místa jeho domova. Cokoli vzdálenějšího, ale i člověk nebo zvíře se v ní vyskytne málokdy a jen okrajově.

Obrazy z prvního desetiletí jsou volným malířským podáním hutněji prorostlé barevnou hmotou. Ty novější se kresebnou linií blíží víc grafice s její ostrou stopou hrotu jehly. Světelnou průzračností barev a výrazným členěním tvarů se i podobají skleněné vitráži, a přece základní dojem z obojího způsobu práce zůstává nezměněný. To velké anebo jen o trochu větší se v nich prolíná s drobným, zobrazené ve významové velikosti, ve které ať celá rostlina nebo i jen jedna její buňka jsou v dané roli a na svém místě stejně důležité. Častěji je to malý zemědíl a jen někde rozlehlejší krajina, ale všechno to v celém rozpětí Adamovy malby je navzájem zaměnitelné.

Intimně laděná mikrokrajina, letmému pohledu ukrytá pláštěm zdánlivé všednosti (a její všudypřítomné zázraky i nepatrného zlomku živé skutečnosti) u něho připomíná vláčnou buněčnou tkáň, uspořádanou tu do mozaiky barevné plochy. Staví z ní obraz, někdy rámovaný souvislým řetězem malých, spolu s ním motivem provázaných vzorků, jako je tomu v pravoslavných ikonách. Maluje tak snad svou ikonu přírody, prokazující úctu k bezedné hlubině její posvátnosti.

A možná bezděčně vrací se malbou i k dávné lidské zkušenosti, do času před jejím zkoumáním a pojmenováváním. Až k pokoře prvotního dotyku v bytostném setkání tváří v tvář s ní, v němém úžasu před živoucí přírodou, která tu stále je v panenském stavu bezejmenná, jedinečností prostoupená a v ryzí podstatě oduševnělá. Adam je ale na cestě a čas ukáže, kam ho dovede. Nevím co z toho potvrdí a co se změní.

Je občas i slovem básník a obrazy jím i v listech doprovází. Nechme se pozvat.

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail