Zdeněk Lukeš – Otakar Novotný (1880-1959)

Přednášky, kurzy, konference 19.5.2017 • Goethova stezka 6, Karlovy Vary, Česká republika

Přednáška známého historika architektury představí autora Štencova domu, budovy Mánesa, čs. pavilonu v Benátkách ad., jež slavil největší úspěchy se stavbami z režného zdiva v holandském stylu.

Historik architektury Zdeněk Lukeš se tentokrát v rámci přednáškového cyklu pořádaného galerií zaměří na méně známou osobnost české architektonické tvorby Otakara Novotného (1880-1959). Vrstevník Josefa Gočára, absolvent Umělecko-průmyslové školy v Praze u prof. Kotěry a později také asistent v jeho ateliéru podnikl roku 1908 studijní cesty do Belgie, Německa a Holandska, kde načerpal zásadní impuls pro svou tvůrčí práci. Novotného tvorba je totiž neodmyslitelně spjata s režnou cihlovou architekturou inspirovanou dobovou holandskou a německou architektonickou produkcí. Po období strohé geometrické moderny, jehož vrcholnou stavbu představuje dům nakladatele Jana Štence v Praze, se Novotný vrátil k oblíbenému režnému zdivu, které společně s těžkými kamennými průčelími charakterizuje autorův ušlechtilý moderní klasicismus. V průběhu následujícího desetiletí Novotný dospívá k funkcionalistickému pojetí architektury - příkladem je stavba spolkového domu SVU Mánes na pražském Žofíně. Přednáška představí také jeho další realizace - čs. pavilón pro Bienále v Benátkách (1924-25), vily nakladatelel Jana Otty či malíře Václava Špály – a rovněž Novotného designérskou práci a dlouholetou pedagogickou činnost. Odborník a popularizátor architektury Zdeněk Lukeš si přednášku s projekcí připravil na pátek 19.5.2017 od 19 hodin v karlovarské galerie umění.

Zdeněk Lukeš – Otakar Novotný (1880-1959)


Další události

Přednášky, kurzy, konference

Miroslav Malina – Umělec tělem i duší

26.9.2024
Kroměříž · Galerie Pekelné Sáně

Srdečně zveme příznivce Galerie Pekelné sáně na čtvrteční přednášku, kterou si pro nás připravil skutečně výjimečný host. Je jím akademický malíř, gra …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Signe Nielsen, MNLA + Thomas Balsley, SW …

3.10.2024
Praha · KRUH

přednáška Newyorské inspirace

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Randal Plunkett /IE + Dalibor Dostál, Če …

7.11.2024
Praha · KRUH

Přednáška Česká krajina

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Ton Muller /NL + Terremoto /USA

5.12.2024
Praha · KRUH

Přednáška

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Přednáška Ivo Habána na katedře dějin um …

18.12.2024
Olomouc · Rub Gallery

Případová studie Oskar Spielmann / Alžírská škola

Detail