Zdeněk Lukeš – Dva přátelé i konkurenti: Josef Gočár a Pavel Janák

Přednášky, kurzy, konference 20.5.2016 • Goethova stezka 6, Karlovy Vary, Česká republika

Přednáška známého historika architektury věnovaná životu a dílu dvou významných osobností české architektonické scény Josefa Gočára (1880-1945) a Pavla Janáka (1882-1956).

Zdeněk Lukeš, známý historik architektury si tentokrát v rámci přednáškového cyklu pořádaného galerií připravil zajímavé srovnávací téma – přiblíží dva vrstevníky, kamarády i konkurenty z architektonického a urbanistického oboru Josefa Gočára (1880-1945) a Pavla Janáka (1882-1956). Josef Gočár, výrazná osobnost české kubistické a funkcionalistické architektury, proslul jako tvůrce kubisticky krystalického Domu U Černé Matky Boží v Celetné ulici, jako propagátor rondokubismu s oblými tvary a lidovými ornamenty (Legiobanka v ulici Na Poříčí), v duchu funkcionalismu významně ovlivnil urbanistický vzhled Hradce Králové. Pavel Janák tíhnul k moderním kubistickým tendencím (Palác Adria a Škodův palác), ale také k národnímu slohu charakterizovanému barevností a dekorativismem (krematorium v Pardubicích) či k tvorbě funkcionalistické a konstruktivistické (Husův sbor na Vinohradech). Zajímal jej urbanismus tehdy se rozrůstající Prahy (Hlávkův most, kompletní realizace obytné kolonie Baba, vily ve Střešovicích), ale také Pražský hrad, jehož hlavním architektem byl jmenován po Josipu Plečnikovi.

Další události

Přednášky, kurzy, konference

Přednáška: Tři králové u Ježíška

14.12.2023
Praha · Pražský hrad

Přednáška se zaměří na klenot Obrazárny Pražského hradu, triptych Klanění tří králů od Geertgena tot Sint Jans. Malíř jej vytvořil na počátku 90. let …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

StředověC JinaX Lenka Vrlíkové: Kouzlo b …

14.12.2023
Brno · Centrum raně středověkých studií

Cyklus přednášek StředověC JinaX: všechny přednášky se konají v naší Knihovně Hanse Beltinga, ale jsou na také přenášeny on-line na našem facebooku . …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Literatura na Hradě: Kateřina Tučková př …

19.12.2023
Praha · Pražský hrad

Spisovatelka Kateřina Tučková představí svůj nejnovější a nejrozsáhlejší román Bílá Voda, za který v roce 2022 obdržela Státní cenu za literaturu.

Detail