Komentovaná prohlídka výstavy Hnědá duha

Přednášky, kurzy, konference 23.8.2021 • Goethova stezka 6, Karlovy Vary, Česká republika

V rámci výstavy proběhne komentovaná prohlídka výstavy s autorem Františkem Skálou

František Skála (1956) je sochař, malíř, ilustrátor, zakládající člen umělecké skupiny Tvrdohlaví, držitel prestižní ceny Jindřicha Chalupeckého a také spousty mezinárodních ocenění v oblasti ilustrační tvorby, kytarista a zpěvák, člen divadla Sklep a tria Tros Sketos. Renesančně rozprostřený tvůrce proslul jako sochař především svými objekty z nalezených předmětů, materiálů a úlomků, kdy z podivuhodných jednotlivostí vytváří díla nových významů působivá svou hravostí, fantazií, humorem i nadsázkou, jindy mystikou či iracionalitou. Takto se autor představil několikrát i v karlovarská galerii (Figury a tropy, Tros Sketos Serios, Saigon Team, Nimbus). Aktuální výstava je ovšem zaměřena na autorovu tvorbu malířskou, též charakterizovanou silnou imaginací a poetickou originalitou. Skálovy malby naplňují tajemné bytosti, rozličná božstva, tajuplné zázraky, úchvatné krajinné scenérie, přírodní katastrofy, démoni, duchové, ale i obyčejní alergici s věčnou kapkou u nosu. Inspirací mu byly 60 000 let staré skalní malby v Austrálii, stejně jako mytologické příběhy či apokalypticky působící přírodní pohromy. Karlovarská výstava je nazvaná Hnědá duha, protože nové malby vznikaly nejčastěji nahnědlými a narezlými přírodními hlinkami, které skýtají neuvěřitelné množství valérů hnědí. Výstava byla realizována s laskavou podporou Ministerstva kultury ČR a v jejím rámci proběhne také autorská komentovaná prohlídka. František Skála intenzivně maluje poslední tři roky. Impulsem byl nový prostorný ateliér, cestování po Austrálii a také množství nahromaděných přírodních pigmentů a hlinek nasbíraných autorem při mnoha putováních krajinou. Obrazy jsou plné fantazijních představ, ničím neohraničené obrazotvornosti, mytologických odkazů, viděných či tušených katastrof přírodního i jiného původů, plné tajemství. Některá z nich možná autor odhalí právě při komentované prohlídce pořádané v pondělí 23.8.2021 od 17 hodin.

Další události

Přednášky, kurzy, konference

Věda na Hradě: Evoluce a kultura – přípa …

6.12.2023
Praha · Pražský hrad

Vědecko-popularizační přednáška z nového cyklu Věda na Hradě. Science-popularizing lecture from the new series Science at the Prague Castle.

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Přednáška: Výtvarná díla v areálu Pražsk …

7.12.2023
Praha · Pražský hrad

Na nádvořích, zahradách a v interiérech Hradu se nachází celá řada unikátních výtvarných děl, některá měla zajímavé osudy.

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Přednáška: Tři králové u Ježíška

14.12.2023
Praha · Pražský hrad

Přednáška se zaměří na klenot Obrazárny Pražského hradu, triptych Klanění tří králů od Geertgena tot Sint Jans. Malíř jej vytvořil na počátku 90. let …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

StředověC JinaX Lenka Vrlíkové: Kouzlo b …

14.12.2023
Brno · Centrum raně středověkých studií

Cyklus přednášek StředověC JinaX: všechny přednášky se konají v naší Knihovně Hanse Beltinga, ale jsou na také přenášeny on-line na našem facebooku . …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Literatura na Hradě: Kateřina Tučková př …

19.12.2023
Praha · Pražský hrad

Spisovatelka Kateřina Tučková představí svůj nejnovější a nejrozsáhlejší román Bílá Voda, za který v roce 2022 obdržela Státní cenu za literaturu.

Detail