Komentovaná prohlídka k výstavě Zářivý krystal / Bohumil Kubišta

Přednášky, kurzy, konference 6.12.2014 • Jurečkova 9, Ostrava, Česká republika

Komentované prohlídky se budou uskutečňovat po skupinách maximálně 40 osob vždy od 13 hod. Výklad: Jan Kudrna, Gabriela Pelikánová, Renata Skřebská, Karel Srp. Nutná je rezervace online.

Výstava Zářivý krystal / Bohumil Kubišta a české umění / 1905–2013 je rozdělena do dvou hlavních částí; prvá představuje dílo Bohumila Kubišty, druhá zahrnuje jeho působení na české umění od začátku dvacátých let minulého století do současnosti. Bohumil Kubišta byl nejvýznamnějším představitelem generace, se kterou je spojený vznik českého moderního malířství. Byl členem skupiny Osma, krátkodobým spolupracovníkem skupiny Die Brücke a pravidelným účastníkem skupinových výstav berlínské Die Neue Secession. Jeho umělecký a lidský osud byl ojedinělý, poskytl podnět životopisným, uměleckohistorickým i beletristickým zpracováním. Kubišta se stal příkladem výjimečného jedince, jdoucího neochvějně za svými představami i za cenu společenských a finančních neúspěchů. Přestože studoval krátce na několika školách v Praze a ve Florencii, byl v podstatě autodidakt, jenž si k malířství našel vlastní cestu.

Další události

Přednášky, kurzy, konference

Přednáška: Tři králové u Ježíška

14.12.2023
Praha · Pražský hrad

Přednáška se zaměří na klenot Obrazárny Pražského hradu, triptych Klanění tří králů od Geertgena tot Sint Jans. Malíř jej vytvořil na počátku 90. let …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

StředověC JinaX Lenka Vrlíkové: Kouzlo b …

14.12.2023
Brno · Centrum raně středověkých studií

Cyklus přednášek StředověC JinaX: všechny přednášky se konají v naší Knihovně Hanse Beltinga, ale jsou na také přenášeny on-line na našem facebooku . …

Detail
Přednášky, kurzy, konference

Literatura na Hradě: Kateřina Tučková př …

19.12.2023
Praha · Pražský hrad

Spisovatelka Kateřina Tučková představí svůj nejnovější a nejrozsáhlejší román Bílá Voda, za který v roce 2022 obdržela Státní cenu za literaturu.

Detail