Měl jsem sen v Berlíně a vzbudil se v Reykjavíku

24.11.2014 - 26.11.2014Ostatni, doprovodný program

GALERIE VERNON a NEW MEDIA BOX PROJECT uvádí první sérii promítání filmů.

Mnozí z nás prožijí svůj život ve více městech. Tato zkušenost způsobuje, že již nejsme vázáni pouze na jedno místo. Někdy se může stát, že ztratíme pojem o čase a prostoru a z plánované dovolené, kam jsme původně vyrazili s jedním zavazadlem, se stane několika měsíční, či dokonce více roční pobyt. Až do té doby, než se jednoho dne probudíme a zjistíme, že nastal čas změnit působiště. A tak nám opět před očima bliká obraz nové městské scenérie. Vše je jiné, ale zároveň se v mnohém podobá. Důležité vztahy se upozadí a jsou zapomenuty jako dávný sen.

Tento neustálý pohyb a rostoucí tok přicházejících a odcházejících inspiroval výstavu Měl jsem sen, v Berlíně a probudil se v Reykjavíku: dnes můžeš být tady, ale zítra budeš pryč. Žít ve stejném městě, nebo dokonce ve stejné ulici, ale nutně neznamená shodné vnímání okolního prostředí.
Záleží na prožitých zkušenostech a našich vzpomínkách, špatných nebo dobrých. Stejné podněty působí na každého jinak a vytvářejí osobité interpretace. Vybraní umělci zachycují a odrážejí různý způsob vnímání městského prostředí, které může být úzkostné, nebo dokonce násilné, nebo snové i zralé.

Všechny tyto jedinečné zkušenosti pocity paralelních světů jsou vyjádřeny prostřednictvím videa, které zachycuje takové destinace, jako jsou Německo, Řecko, Polsko, Island, Chorvatsko, Izrael, či Černá Hora. Některé filmy byly natočeny během krátké doby v jedné lokalitě, d!alší díla vyžadovala roky práce a cesty do více destinací.Měl jsem sen v Berlíně a vzbudil se v Reykjav… - www.iUmeni.cz (24.11.2014)

Zpět na výpis

Knižní novinka

Markéta Hlinovská. Křídla jsou v peřinách

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder