Aukční den 73

30.11.2014Aukce

podzimní Aukční den Aukční galerie Kodl a Aukční síně Vltavín

Sběratelům umění bude nabídnuto přes 450 uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou téměř 83 milionů Kč. O největší překvapení aukce a zaútočit na top 10 nejvýše vydražených českých obrazů se může postarat naprosto unikátní, výsostně galerijní, mnohokrát vystavovaná a reprodukovaná, vrcholně surrealistická práce malířky Toyen „Sen“, datovaná rokem 1937, začínající se vyvolávat na 12 milionech korun či zcela raritní, ojediněle se vyskytující Fillovo „Zátiší“, reprezentující období analytického kubismu. Mimořádným artefaktem je rovněž i vynikající poválečný obraz Josefa Šímy Metamorfóza IV s 3,9 miliony korun, velkoformátové plátno Racek letící do snu od nejdražšího českého žijícího autora Theodora Pištěka, startující na 2,5 milionech korun či raná práce průkopníka české abstraktní malby Václava Boštíka, začínající na 2,1 milionech korun. Český surrealismus je dále zastoupen výrazným solitérem Františkem Janouškem, jeho Žena před zrcadlem začíná na ceně 1,7 milionu korun, poválečnou, sugestivní prací Toyen, Beze stop za 3 miliony korun či dvěma pracemi Františka Muziky.

České 19. století je zastoupeno excelentní meditativní malbou Samota od Jakuba Schikanedera za 3,5 miliony korun, dále trojicí Brožíkových obrazů; Kometa, Faraonova dcera a Husopaska, řadící tato díla k vrcholům tehdejším figurální malby, či unikátní práce Beneše Knüpfera Nejistá kořist. Opominout nelze ani naprosto svrchovanou ukázku českého romantismu, dílo Josefa Navrátila Krajina s horskou pilou dražící se za 1 milion korun a práci Víra, Naděje a Láska od na českém trhu zcela ojedinělého autora Františka Tkadlíka.

Nejen sběratele a investory, ale také širší veřejnost jistě zaujme rovněž hned trojice Špálových obrazů; Hrad Kost za 1,25 miliony korun, Kytice pivoněk za 1 milion korun a Hotel Praha s vyvolávací cenou 400 000 tisíc korun a dále také dvě excelentní malby Josefa Čapka, lyrická práce Touha za 1,5 milionu korun a krásná optimistická malba Hra začínající na 2 milionech korun.

Aukční den 73 - www.iUmeni.cz (30.11.2014)

Ondřej Maleček