Krajinou Otakara Kubína

Videa - obrázek Jedinečnost míst, která obýval, maloval a také proslavil Francouz českého původu zachytili J. Boněk a I. Fučík

Provensálská krajina hýří barvami nejen svou bujnou vegetací, ale navíc v okolí Roussillonu se barvy dají nabírat plným hrstmi. I jen několik záběrů na vesnici dává tušit, proč je považována za jednu z nejkrásnějších ve Francii. Tajemství její jedinečnosti je patrně dáno nedalekým okrovým dolem, nyní chráněnou přírodní památkou, kde si však nesmíte sebrat ani hrstičku barevné hlíny na památku.

foto k článkuMnozí malíři v Provence tvořili svá nejlepší díla. Inspirováni sluncem, ale stejně tak paletou barev, které tady štědře nabízí příroda. Je to úžasná směs sedmnácti odstínů od žluté po červenou barvu. Dnes za patřičné vstupné se zde můžete zastavit kdykoli přes celý den, ale ze zkušenosti můžeme potvrdit, že okrové barvy tu nejlépe vynikají buď brzy ráno, nebo při západu slunce.

foto k článkuJedinečnost zdejšího kraje poznal i Otakar Kubín, když se náhodou dostal do městečka Apt. Původně zamýšlel vrátit se zase do Paříže. Měl tam svůj ateliér, okruh přátel i zájemců o obrazy, ale když mu pak zemřela žena, zůstal už na jihu natrvalo. O rok později, tedy v roce 1921, se oženil se svojí druhou ženou Bertou a našel tu nový domov. Ve stejné době také přijal francouzské občanství a svá díla začal podepisovat jako Othon Coubine.

foto k článkuKubín od starosty v Aptu koupil opuštěné sídlo jeho předků v nedaleké vesnici Simiane-la Rotonde. Byl to měšťanský dům ze 17. století, zvaném maison Montjallard, ve kterém pak žil až do své smrti. Odtud vycházel malovat okolní krajinu, kterou tak dobře známe z jeho obrazů. Ale jak sám přiznal, dlouhá léta mu trvalo, než se s touto krajinou spřátelil. Sluncem prozářený kraj mu zpočátku připadal jednotvárný.

foto k článkuKdyž jsme na jaře přijeli do Simiane, začali jsme hledat dům, ve kterém Kubín bydlel. Nebylo to jednoduché, neznali jsme jeho přesné místo. Několik místních si sice na Kubína vzpomnělo, ale směr, kterým nás posílali, byl neurčitý. Vyznejte se tady v uličkách, které se kroutí, jdou nahoru i dolů. Bylo jasné, že dům stojí někde v horní části vesnice, jak si ostatně pochvaloval sám Kubín, že při výběru rozhodl klid a zdravá vyhlídka. Nakonec jsme ho přece jenom našli.

foto k článkuSimiane a jeho okolí nebylo jediným místem, které Kubín obýval a obdivoval. V roce 1938 se rozhodl ke koupi neobvyklé nemovitosti nedaleko svého bydliště. V jednom dopise pak o tom napsal: „Koupil jsem starý zámek z 12. století a chci to učinit alespoň částečně obyvatelné. Je tu sál, který má 21 metrů délky“. Hrad Caseneuve stojí na kopci nedaleko města Apt. Je obklopen domky, které kdysi tvořily jeho podhradí. Kubín opuštěný hrad zčásti renovoval a trávil tu řady měsíců.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Krajinou Otakara Kubína 1/2

Krajinou Otakara Kubína 2/2

Publisher: iUmeni.cz

Prodej obrazu

Autor: Otakar Kubín / Coubine Othon
Název: Krajina s keřem / La Vallée
Rok: 1935

Bližší informace k obrazu

Krajinou Otakara Kubína - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další videa


Art Plus

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zahrady mnicha Rabinoviče

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder