Jake & Dinos Chapman. The Blind Leading the Blind

Videa - obrázek Výstava prací Jakea a Dinose Chapmanových představí reprezentativní výběr jejich mnohostranné tvorby.

Dílo bratří Chapmanů, vysoce oceňované dvojice, jež tvoří nedílnou a velmi zřetelně čitelnou součást mezinárodní umělecké scény, má naprosto různorodý charakter, a to nejen díky celé škále uměleckých technik, kterými se vyjadřují, ale také rozmanitostí námětů a témat, jimž se věnují s ironií a sarkasmem sobě vlastním.

o výstavě

Silnou odezvu vzbudil jejich zásah do Goyových grafických listů z cyklu Hrůzy války, vydaných ve speciální edici v roce 1937, kde hlavy obětí nahradili vyobrazením klaunů a štěňat. Ničení, znesvěcování a odstraňování cizích obrazů vycházející z ikonoklasmu, můžeme chápat také jako reflexi barbarství naší vlastní kultury. Jake a Dinos vytvářejí instalace, skulptury a obrazy, které pomocí cynického a sarkastického humoru poukazují na současnou pokleslou politickou, společenskou, náboženskou a morální situaci. Fascinací hororem, zlem a perverzí naší společnosti nastavují zrcadlo realitě současného světa a poukazují na banalitu všudypřítomného zla. Výsledek jejich počínání je intenzivní, brutální, zneklidňující a ironický.

Výstava je doplněna videoprojekcí v malé galerii, nazvanou ChapmanBox, kde jsou promítány následující rozhovory a krátké dokumenty.

Některá díla na této výstavě mohou vyvolat silné citové reakce. Galerie Rudolfinum doporučuje citlivým osobám a doprovodu dětí do 15 let zvážit návštěvu výstavy!

Pro žáky od 15 let (SŠ, G, ZUŠ) jsme k výstavě připravili pracovní listy, které jsou ke stažení v přílohách.

3. 10. 2013 – 5. 1. 2014
velká i malá galerie
Kurátor: Otto M. Urban

film k výstavě

Publisher: iUmeni.cz

Jake & Dinos Chapman. The Blind Leading the B… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další videa


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zdeněk Sýkora / Výběr z grafického díla z let 1964