A Český rozhlas týden co týden vysílal. Dnes se stovky těchto pořadů opět reprízují. Slyšet hodinku se vzpomínkami můžete na stanici PRAHA nebo POHODA. Všechny díly najdete pod názvem "Láska za lásku", také na i-radiu Českého rozhlasu.
Jiří Anderle (* 14. září 1936 Pavlíkov na Rakovnicku) je český akademický malíř, grafik, ilustrátor, hudebník, spisovatel, sběratel. A v neposlední řadě, skvělý vypravěč.
V letech 1951–1959 navštěvoval pražskou Vyšší školu uměleckého průmyslu. Od roku 1955 do roku 1961 studoval AVU – malbu u Antonína Pelce a grafiku u Vladimíra Silovského. Styl jeho kresby grafiky se vyhraňoval v době profesionálního působení v Černém divadle (1961–1969), se kterým sjezdil skoro celý svět jako technik i herec.
Známý začal být v polovině 60. let, a to především v zahraničí. V letech 1969–1973 působil na VŠUP jako asistent Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.
V desítkách grafických a obrazových cyklů Anderle naléhavě a působivě vyjadřoval existenciální úzkost člověka jak konkrétní (válka), tak obecnou, nadčasovou (nemoc, stárnutí, samota). V dalším tvůrčím období se od těchto výstražných až tragických témat posunul blíže k abstrakci. Podle svých slov měla na jeho život i tvorbu zásadní vliv zkušenost s psychedelickou látkou LSD, kterou podstoupil v 60. letech 20. stol.
V závěrečném období své tvorby se vrátil k figurálním pozitivně laděným křesťanským tématům a vytvořil například dva oltářní obrazy pro Kostel svatého Matěje (Praha) ve svém bydlišti.
Počet Anderleho samostatných výstav v celém světě se blíží stovce, tam také získal okolo čtyřiceti cen. Je zastoupen například v newyorském Metropolitním muzeu či v pařížském Pompidouově centru.
Jako všestranně múzický člověk je kupříkladu bubeníkem kapely Grafičanka. Od roku 1997 je autorem, hercem i hudebním redaktorem oblíbeného rozhlasového pořadu Láska za lásku vysílaného na Dvojce Českého rozhlasu. Z těchto pořadů vznikly celkem čtyři vzpomínkové knihy.
Jiří Anderle se zejména v období cestování po světě věnoval sběratelství výtvarných děl. Kromě prací svých přátel a kolegů nasbíral dvě desítky afrických lidových plastik primitivního afrického umění, které byly v letech 2003–2014 vystaveny společně s jeho výtvarnými díly v expozici v Pelléově vile v Praze-Bubenči.